Proč jsem začala psát
Foto: Luděk Bárta

Když jsem dospívala, bylo snadné získat přesvědčení, že je naší morální povinností zdokumentovat dobu, ve které žijeme, a zachovat záznamy o ní pro příští generace nebo je − to by bylo ještě lepší − propašovat na Západ.

Ráda bych si myslela, že jsem tohle věděla už tak ve čtyřech letech, když jsem si do deníčku zapisovala své observace. Týkaly se většinou přírody, hlavně kytek a brouků. Písmenka jsem už znala, jen jsem je nedovedla řadit dohromady, a tak mi maminka musela diktovat jedno po druhém. Nevím, jestli až do téhle doby sahají mé literární začátky. Tenkrát jsem ještě nevěděla, proč tyhle věci zapisuju. Nevěděla jsem nic, vždyť i první politický vtip jsem pochopila až v osmi letech. (V letadle letí Čech, Rus, Američan, Angličan a Němec. Selhává jim motor a mají jen čtyři padáky. První padák popadne Němec, prohlásí: "Já jsem představitel nejčistší rasy, já se musím zachránit," a vyskočí. Pak Američan prohlásí: "Já jsem představitel nejvyspělejšího národa, já se musím zachránit," vezme padák a vyskočí. Zvedne se Rus, řekne: "Já jsem představitel nejchytřejšího národa, já se musím zachránit," a vyskočí taky. V letadle zbude jen Angličan a Čech a Angličan povídá: "Vezmi si ten padák, Čechu, já jsem z národa gentlemanů, já tady zahynu." A Čech povídá: "Není třeba, představitel nejchytřejšího národa si vzal místo padáku batoh.")

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.