Filip Sajler, kuchař a spolumajitel společnosti Perfect Catering a Perfect Canteen
Foto: Michaela Danelová
Spolumajitel společnosti Perfect Catering a Perfect Canteen nejraději vzpomíná na cesty, při nichž se stalo něco dramatického. Filip Sajler byl například na studijním pobytu v Atlantě, když teroristé v roce 2001 zaútočili na Dvojčata v New Yorku. Mezi oblíbené cíle svých pracovních cest řadí Norsko, kde se plavil na rybářské lodi.

Nejraději vzpomíná Filip Sajler, spolumajitel společností Perfect Catering a Perfect Canteen, která provozuje 13 firemních restaurací a zaměstnává 200 lidí, na cesty, při nichž se stalo něco dramatického. "Takové cesty považuji za obohacující. Platí na nich to samé co v byznyse, že si člověk musí poradit v každé situaci."

"Katastrofický" styl cest nastartovala už v dětství dovolená s rodiči, kdy skončil po pádu na hlavu v budapešťské nemocnici a domluva v maďarštině byla těžkým rébusem. O pár let později ho zase němčinou potrápili kriminalisté, když objevoval s partnerkou, která je dnes jeho manželkou, bavorské zámky. Někdo tam vykradl hotel a obvinění padlo na Čechy. "Byla to moje první samostatná cesta bez rodičů, na které jsem zjistil, že se o sebe umím postarat. Zocelila mě a inspirovala, abych začal cestovat."

V současnosti se dají cesty 38letého Sajlera rozdělit na služební a soukromé. Ty první jsou většinou svázané s gastronomií a ty druhé s rodinou, do níž patří dvě holčičky ve věku jeden a půl a sedm let. "Děti snesou skoro všechno, záleží víc na tom, co chtějí obětovat rodiče," tvrdí. Sám nemá rád masovou turistiku s cestovními kancelářemi. Kdyby si měl vybrat zemi, kam se opravdu rád vrací, tak volí Itálii. "Je krásná v každém ročním období. Budu ji objíždět v důchodu."

USA: Zážitek, který je lepší neopakovat

jarvis_59007b73498e0baf74b6763e.jpeg

Na studijním pobytu v USA bydlel v Atlantě. A když 11. září 2001 sešel z pokoje dolů do společných prostor, spolubydlící vyčetl, proč si zvolila hned po ránu tak dementní film.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

"Sledovala přímý přenos útoku na dvojčata v New Yorku a mě by tehdy vůbec nenapadlo, že by se něco takového mohlo reálně stát," vzpomíná Filip Sajler na cestu, která začala v květnu a měla skončit až v závěru října. Ovšem ona událost nejenom pobyt zkrátila, ale hlavně cestu zařadila mezi ty opravdu nezapomenutelné.

"Amerika připomínala válečnou zónu. Země se opevnila a změnila," líčí přímý účastník. Z plánované cesty do New Yorku, která se měla uskutečnit za týden, pochopitelně sešlo. Ale i mimo New York ho dny v Americe po útoku teroristů poznamenaly. "Začalo propouštění lidí z práce, přestala létat letadla, měnil se kurz dolaru i způsob chování lidí. Dosud otevřená země, zvyklá přijímat spousty cizinců, se najednou uzavírala."

Sajlerovi to přineslo velkou zkušenost. "Doufám, že se nic podobného nebude opakovat, ale v souvislosti s událostmi, které se nyní dějí, vím, že si nedokážeme představit, jak takový útok zasáhne životy obyčejných lidí."

Norsko: Mušle přímo od potápěčů

jarvis_59007b73498e0baf74b67642.jpeg
reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.