Cizrna na paprice
Foto: z knihy Nová biokuchařka Hanky Zemanové
Ještě před pár lety u nás bývala cizrna hlavně výsadou vegetariánských restaurací, dnes v Česku zažívá velký boom. A zaslouženě. Je zdravá a chutná opravdu skvěle.

Luštěninu s nasládlou jemně oříškovou chutí původem z Přední Asie velebili už staří Římané, i proto se jí říká římský hrách. Vyšlechtěná byla na jihovýchodě Turecka či v Sýrii již před sedmi tisíci lety. Oblíbili si ji Egypťané, Řekové, ale byl to právě starověký Řím, který docenil její zdravotní a výživové benefity a napomohl její slávě a šíření Evropou.

Ve střední a západní Asii roste hojně a planě, největším producentem je pak Indie, kde se pěstuje nejrozšířenější cizrna beraní, jejíž lusk při troše fantazie připomíná beraní hlavu. Najdeme ji ovšem i na polích, a tedy v tradiční kuchyni Maroka, Etiopie, na Kanárských ostrovech, stejně jako v celém Středomoří, nebo dokonce v Severní Americe a v Mexiku. 

Humus? Ale ne!

Vzpomínám před lety na jedno faux pas z arabské restaurace. V mističkách byl připravený hummus, tedy pomazánka z cizrny, dále tahini (sezamová pasta), oleje, citronová šťáva a koření. Odpověď na dotaz, co je to za jídlo, vyvolala reakci: "Proč humus? Vždyť je to dobrý!" Ano, dobrý je. Stejně jako další pokrmy z cizrny, které si ještě před deseti lety hledaly cestu do povědomí, žaludků i do srdcí lidí v Česku nesnadno, ale přesto nakonec úspěšně. S hrachem, fazolemi a čočkou patří k nejoblíbenějším luštěninám, spolu s červenou čočkou i nejlépe stravitelným. A navazuje na tradici, která nám není zas až tak cizí.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.