Historická zubačka na vrchol Schynige Platte nad Brienzersee.
Foto: swiss-image.ch/Rob Lewis
Nejsou nejrychlejší, nejmodernější ani nejluxusnější. A přesto se o nich vyprávějí legendy. Švýcarské vlaky předchází stejná pověst jako celou zemi helvetského kříže - fungují přesně jako hodinky! A navíc vás téměř při každé jízdě odmění fantastickými výhledy na rozkošnou krajinu ozdobenou působivými alpskými vrcholky.

Švýcarsko je poměrně malá země, tudíž nepotřebuje spěchající rychlovlaky brázdící Francii či Japonsko. Naopak, když jedete ve švýcarském vlaku, přejete si, aby jel co nejpomaleji. Za okny se totiž promítá nádherný, nekonečný film. Starobylá konfederace měla díky své neutralitě obrovské štěstí, neboť se jí vyhnuly obě ničivé evropské války, takže na každém kroku, či spíše na každém kilometru na vás čeká historická či romantická scenerie − gotický kostel ztracený uprostřed kopců, hrdá tvrz na pahorku či zelené louky se stády krav. A k tomu dechberoucí výhledy na zrcadlící se hladinu průzračných jezer či na zasněžené horské velikány.

Informace pro vás

www.rhb.ch
www.jungfrau.ch
www.SwissTravelSystem.com

Praktické informace k cestám do Švýcarska v češtině: www.MojeSvycarsko.com

To všechno je jen vnější kulisa. Druhou hodnotou tamních vlaků a vlastně celého švýcarského dopravního systému je jeho dokonalá praktičnost. Vlakem a navazujícími autobusy se dostanete do každého koutu země stejně pohodlně a rychle jako autem, takže mnoho Švýcarů žijících ve městech auto ani nevlastní, protože ho prostě nepotřebuje. Vlaky bohatě postačí.

Pro turistu ze střední Evropy navíc představuje první jízda švýcarským vlakem malý kulturní šok. Zdejší vagony jsou absolutně čisté, příjemně tiché a hlášení zastávek probíhá obvykle ve třech až pěti jazycích − tedy německy, francouzsky, anglicky a občas i italsky nebo rétorománsky.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.