Václav Gvoždík v pražské Krokodýlí zoo s mladým kajmanem brýlovým. Jím znovuobjeveného krokodýla konžského tu nemají.
Foto: Libor Fojtík
Český badatel Václav Gvoždík se vydal do Konga zkoumat žáby. Nakonec v tamních bažinách objevil druh krokodýla, o němž se 100 let mělo za to, že neexistuje. Letos byl v Africe znovu a viděl, že tamní prales doslova mizí před očima i kvůli těžbě surovin do mobilů.

Ty strašidelné červené oči náhle zářící ze tmy by běžného smrtelníka vyděsily. Václava Gvoždíka se ale v močálu uprostřed noci zmocní radostné vzrušení. Ví, že po hodinách pátrání s dalekonosnou svítilnou v ruce konečně narazil na objekt své vědecké touhy: tajemného pralesního krokodýla.

Na akci má tak tři vteřiny. Vrhá se vpřed. Než se zvíře vyrušené na okraji bažiny nebo říčního toku vzpamatuje a stačí zmizet pod hladinou nebo kořeny stromů, český zoolog jej svírá rukama za hlavou, aby ho nemohlo kousnout. Čelisti rychle obtočí černou lepicí páskou. Krokodýl konžský naštěstí patří k nejmenším zástupcům svého druhu. Dorůstá obvykle do délky kolem metru či metru a půl, takže je v silách jednoho vědce s podporou dvou pomocníků v zádech jej zvládnout.

"Musím to zaklepat, ještě mě ani nikoho z týmu žádný nekousl. Když jsem jednou jednoho musel chytit v rychlosti za ocas, docela to bolelo, protože jeho kostmi vyztužená kůže je docela ostrá," líčí 37letý Václav Gvoždík. Jeho vyprávění doprovází tlumené pískání, houkání, šelest a další zvuky džungle. Dva metry od nás se nehnutě vyhřívá dvoumetrový krokodýlí samec s o něco menší družkou. Dělí nás od nich ale pevné sklo a pralesní trylky pocházejí z reproduktoru: jsme v Krokodýlí zoo v pražských Holešovicích, kterou jsme si vybrali jako příhodné místo schůzky.

Sladkovodní katastrofa

◼ Od roku 1970 se množství obratlovců ve volné přírodě snížilo o 58 procent. Na vymírání savců, ptáků, plazů, obojživelníků a ryb upozornila loni organizace World Wildlife Fund, která dramatický úbytek přirovnala k dávné tragédii dinosaurů.

◼ Nejvíc je zasažena sladkovodní fauna, jejíž počet klesl dokonce o neuvěřitelných 81 procent. Pokud jde o krokodýly, není jejich úbytek zatím tak tragický.

◼ I když se čísla mnoha afrických druhů snižují, v Austrálii se počet těchto zvířat za posledních 30 let ztrojnásobil. Zato je ohrožena světová populace žab, ještěrek a salamandrů. Mezi nimi od roku 1980 vymírá kvůli vysychání krajiny a vinou znečištění vod až 122 druhů obojživelníků a plazů.

Čirá náhoda

"Tahle zvířata vypadají úplně jinak než ta, která jsme v Africe chytali," dívá se doktor Gvoždík do prostorného terária. V něm žije pár krokodýlů čelnatých. Ti se tomu konžskému, jenž je cílem Gvoždíkova zájmu, podobají a přírodovědci měli donedávna za to, že jde o stejný druh. Český zoolog ale před pěti lety v Republice Kongo nečekaně chytil odlišného jedince, kterého vyfotografoval a odebral mu vzorek tkáně pro genetickou analýzu. Také díky podrobnějšímu rozboru vzorků dvou exemplářů zabitých místními lovci pak zjistil, že se od krokodýlů čelnatých liší zásadně a že jde o krokodýla konžského, jenž byl objeven zhruba před 100 lety. "Jenže pak do nitra Konga vědci už moc nejezdili, na krokodýla konžského se pozapomnělo a začalo se tvrdit, že takový druh vlastně ani neexistuje," říká Gvoždík.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.