Aktuální vydání časopisu ego!
Foto: Marek Kučera

"Zakousněte se, prosím!" jako by úpěnlivě volala kobliha z naší titulní strany. Pěkně baculatá, zlatavá, se světlým prstencem kolem bříška a hezky pocukrovaná. Tak ji známe z domácích mís, pultů krámků i velkokapacitních "ubytoven pečiva" v supermarketech. Se Saturninem se dostala do české literární klasiky, s Andrejem Babišem zas neohroženě vkročila do politiky. Ta sladká nadýchaná ochotnice je vděčná herečka, jež ráda vystupuje v komediálních, tragikomických, ale i zcela vážných rolích − to když třeba kobliha (hebrejsky sufganiot) při židovském svátku světel chanuka společně se sedmiramenným svícnem zahání temnotu. Zaslepenost mysli sice není na první pohled tak strašidelná, jako když se onehdy v africké noci zadívaly na českého badatele Václava Gvoždíka červené oči krokodýla, ale o to nebezpečnější. Pochopíme to i z vyprávění Martina Šmoka, jenž se rozsvěcováním pravdy zabývá. Aby byla minulost i přítomnost košer, v přeneseném významu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.