Pražský arcibiskup Dominik Duka
Foto: Jan Rasch
Pražský arcibiskup Dominik Duka kdysi miloval rodokapsy. Dnes má každý den v rukou Bibli, ale rád čte i nejrůznější historické práce a poezii.

Jaké knížky máte teď na nočním stolku?

Knihu Tomáše Garrigua Masaryka O demokracii a Dvě centra v jedné koruně od Bohuslava Čechoviče, což je kniha o Praze a Vratislavi. To bylo po celá staletí druhé největší město v zemích Koruny české − už od dob Karla IV., který tam vystavěl čtvrť Karlstadt a nádherný kostel svatého Václava, Stanislava a Doroty. Je krásný, osmdesát metrů dlouhý. Dnes mu říkáme kostel tří národů, tedy Poláků, Čechů a Němců. A pak si ještě čtu o Janu Zhořeleckém, knihu Třetí syn Karla IV.

Co jste četl, když jste byl malý kluk?

Pohádky. A příběh Jim Zálesák. Četl jsem ho ve druhé třídě pod lavicí. Nachytali mě, maminka musela do školy a paní učitelka kázala o tom, že rodokapsy nejsou zrovna vhodná četba pro děti v době socialismu. Maminka mě ale ubránila. Později jsem miloval Dumase a jeho mušketýry, Huga a Dělníky moře, Bídníky…

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.