Kapela Lovesong Orchestra přináší balkánskou dechovku do ulic, hospod i do tramvají.
Foto: Lukáš Bíba
Až budete stát na zastávce a místo trojky dorazí tramvaj s kapelou Lovesong Orchestra na palubě, neváhejte a naskočte. Zaveze vás do podmanivého světa Kusturicových filmů.

Ve střešovické vozovně čeká asi dvacítka cestujících. Převažují mladí lidé, ale postávají tady i starší páry nebo rodiče s dětmi. Pak přijede zbrusu nová tramvaj.

Je vymydlená a dostatečně prostorná, což se bude hodit. Do její přední části se totiž musí vejít pětice mužů s objemnými hudebními nástroji. Když nastupují, v ostrém slunci se jejich žestě blýskají na všechny strany. Muzikanti jsou oblečeni v černém, jen kapelník má výrazně červenou košili. Na bytelném řetězu u krku mu visí saxofon a na rameni megafon. S jeho pomocí přivítá cestující na dnešní projížďce Prahou za doprovodu kapely Lovesong Orchestra.

Vysvětlí, že jízda je součástí benefiční akce Daruj hudbu, jejíž výtěžek půjde na koupi hudebních nástrojů dětem z dětského domova v Lichnově. Jakmile domluví, mladý hudebník vedle něj udeří několikrát palicí do bubnu, aby udal rytmus. A pak to vypukne.

Na pulzující lodi

Ke způsobu koncertování, které provozuje Lovesong Orchestra, jsem byla zpočátku skeptická. Kapela hraje guerillově, což znamená, že vtrhne do hospody nebo třeba i do tramvaje a zničehonic začne štamgastům nebo cestujícím přehrávat balkánskou dechovku. Většinu lidí taková přepadovka prý nadchne, pro určitou část populace ale může být skličující. Zřejmě vinou povinných školních koncertů patřím spíš k té druhé partě. Jakmile se během představení vydá interpret do publika, modlím se, aby mě minul a nechtěl po mně, nedej bože, nějaký dvojzpěv.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.