Automobilový závodník Tomáš Enge
Foto: archiv
Za volant závodního vozu si poprvé sedl v šestnácti. Nedojel. "Mazáci" ho poslali mimo trať.

Poprvé jsem byl na závodech v pěti letech, fandil jsem tátovi. Nikdy nezapomenu na den, kdy málem uhořel. Bylo to v roce 1981, ale jako by to bylo teď.

Sám jsem poprvé řídil auto v sedmi letech: seděl jsem tátovi na klíně a kroutil volantem. Tehdy jsem hrál hokej, skákal na lyžích, v Liberci jsme k tomu měli blízko. Do závodění jsem se zamiloval teprve v deseti. Otec začal doma v garáži stavět závodní auta. Půjčil jsem si jeho helmu, kombinézu a rukavice, sedl jsem si v garáži za volant a "závodil". Tehdy ta jiskra definitivně zažehla. Ovšem za volant závodní motokáry jsem se dostal až ve čtrnácti a první, nebodovaný závod jsem jel v roce 1992 s Fordem Fiesta na mosteckém autodromu. Táta mi půjčil svůj soutěžní vůz, ale já nedojel. Staří mazáci mě vyškolili: jeden mě poslal mimo trať. Tenkrát jsem to obrečel, ale táta se jen smál a ujistil mě, že takových situací bude víc.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.