Zakladatelé Moderního Ateliéru Recyklovaného Skla (MARS). Zleva: Jiří Brauner, Jan Jenq a Aleš Černý.
Foto: Milan Bureš
Pod zkratkou MARS se skrývá Moderní Ateliér Recyklovaného Skla. Stojí za ním trojice mladých umělců, kteří z lahví od alkoholu tvoří mozaikové obklady, popelníky nebo sklenice. "Komu je naše myšlenka sympatická, je tady s námi," říkají zakladatelé, kteří do spolupráce zapojují také komunitu lidí bez domova.

Horní část pražského Žižkova protínají strmé uličky, ve kterých najdete směsici podniků od kaváren a barů až po zastavárny a nonstopy ukryté ve sklepeních činžáků. Takovou ulicí je i Vlkova, v níž jsou v přízemí domu s číslem 26 jedny dveře téměř stále otevřené – náhodným kolemjdoucím, zákazníkům, kreativcům i těm, kteří prostě jen chtějí přiložit ruku k dílu. Vítejte v Moderním ateliéru recyklovaného skla.

Ve dvoupokojovém ateliéru je navzdory letnímu počasí příjemně chladno. Panuje tady na první pohled nepořádek, který však trojice umělců vysvětluje svérázně. "To je náš cíl, vytvářet příjemnou atmosféru," říká Jan Jenq, který spolu s Jiřím Braunerem a Alešem Černým MARS před rokem založil.

"Dohromady nás propojil Aleš, který je původně kovář a současně nadšenec do recyklace všeho druhu. Přes různé materiály se dostal až ke sklu," pokračuje Jan Jenq, který se zaměřuje na mozaiky. S Jiřím Braunerem a Alešem Černým jako první zakázku vytvořili skleněný obklad na venkovní roh pro pražskou restauraci Osteria il Piano.MARS

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.