"Ve vězení se strašně zpomalí čas. Co venku trvá měsíc, třeba seznamování s okolím, tam trvá rok nebo dva,“ poznamenává Jiří, odsouzený vrah.
Foto: Profimedia
Strávili desetiletí v nejtvrdším vězení v zemi. Jejich vydřená existence je dalším dokladem bizarních okolností nedávné prezidentské milosti. Trestaný člověk doufá hlavně v anonymitu - a první zápočtový list.

Každý je jiný a ve svých starých životech by se pravděpodobně nikdy nepotkali. První porůznu podnikal, staral se o nevlastního syna a pohyboval se v kruzích, kde se bydlelo ve vlastním a jezdilo slušnými vozy. Druhý se od mládí o práci příliš nestaral; po sérii větších i menších osobních neštěstí, jež vyvrcholila v 18 letech, kdy jeho přítelkyně přišla o nenarozené dítě − a on pak při rozchodu také o ni −, na běžné pořádky rezignoval úplně. Kradl, šel sedět, kradl znova.

Ve Valdicích se potkali, protože zabili člověka. "Zabil jsem člověka" je ostatně způsob, jak o této události mluví i dnes. Větě pronesené tlumeným hlasem, která zní jako kód, jejž člověk přijme na doporučení vězeňských psychologů, předchází pauza. Několikavteřinové ticho je i po ní, ačkoliv ji museli vyslovit už mnohokrát.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.