Khaled Hosseini
Foto: Richard Klíčník
Richard Klíčník má v popisu práce pečovat o autory, jimž právě vychází knížka. A tak se o ně stará - a fotí je.

Pořídit dobrý portrét spisovatele není jednoduchá disciplína. Až na výjimky potvrzující pravidlo to nejsou zrovna ostřílené hvězdy stříbrného plátna, ale spíš bytostní introverti, kteří se ke každému veřejnému čtení či prezentaci musí sami dost nutit. Natož když před ně postavíte mikrofon, diktafon anebo na ně namíříte fotoaparát. "S českými autory je to lehčí, s těmi se povětšinou znám nějaký ten pátek, takže tuší, že ostych jim se mnou nepomůže. Většinou jim dokážu vysvětlit, co potřebuji, takže to pak je víceméně bezbolestné. Taky mě chtějí mít rychle z krku," směje se Richard Klíčník, který se stará o marketing nakladatelství Argo, a fotografie autorů patří tedy k jeho každodenní práci. " Zahraniční spisovatelé sem povětšinou jezdí na víc dní. A já se o ně často starám, vodím je po Praze… a fotím. Obvykle pak mám k dispozici dvě série fotek. Ty první jsou portréty ztuhlého autora pořízené těsně po příletu − a pak uvolněné snímky z konce pobytu. Ty první zrovna neukazuju."

Na portrétní fotografii se Richard Klíčník zaměřuje posledních deset let, většinu osobností, jež fotil, potkal při práci pro nakladatelství. "To by byla fotka, kdyby se sešli všichni na jednom místě!" Nesešli se, nicméně výstava v pražské Galerii Výtoň, jež byla otevřena na začátku června, je toho pozoruhodnou náhradou.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.