Pražský zpravodaj televize ARD Jürgen Osterhage
Foto: Eva Kořínková
Když Němci něčemu nerozumí, neříkají, že je to pro ně "španělská", nýbrž "česká vesnice". A právě titulem "Böhmische Dörfer" pojmenoval svůj videoblog pražský zpravodaj televize ARD Jürgen Osterhage. "Pro mnohé Němce je Česko neznámý soused, přestože Praha je nejbližší evropská metropole od Berlína," upozorňuje.

Restauraci Vinohradský pivovar nazývá Jürgen Osterhage svým druhým obývákem. V tomto komplexu s restauracemi, butiky i byty, postaveném na místě někdejšího Měšťanského pivovaru, jenž vyhořel v roce 2000 za poněkud podezřelých okolností, má pražský zpravodaj německé veřejnoprávní televize ARD své studio i dočasný domov. Do Česka přesídlil ze své předchozí štace v indickém Dillí a tráví tu už třetí rok.

Jedenašedesátiletý rodák ze Severního Porýní­-Vestfálska toho o Praze hodně slyšel už v dětství. Jeho rodiče totiž v hlavním městě tehdejšího protektorátu prožili prvních šest let svého manželství. Otec Osterhageho sem byl vyslán z "Říše" coby stavební inženýr, stěhoval se sem i se ženou a čerstvě narozeným prvním synem. Během pobytu v Praze se mu narodily dvě dcery, starší sestry Jürgena Osterhageho, jenž přišel na svět až deset let po válce. "Otec tady měl na starosti stavbu a opravu silnic. O Praze jsem od rodičů a sourozenců slýchal jen pěkné věci," říká novinář. O válečných hrůzách a okupaci se prý nemluvilo.

Když Němci chtějí vyjádřit, že něčemu opravdu nerozumí, nepoužijí jako Češi výraz "španělská vesnice", nýbrž "česká vesnice". A právě tak, "Böhmische Dörfer", nazval Jürgen Osterhage svůj videoblog, s jehož pomocí − a samozřejmě prostřednictvím svých televizních reportáží − chce krajany seznámit s Českem.

"Pro mnohé Němce je Česko neznámý soused. Přestože Praha je nejbližší evropská metropole od Berlína, vědí o této zemi hodně málo," upozorňuje žurnalista na paradox, který údajně platí i navzdory tomu, že právě ARD má v Praze pobočku už 53 let. Toto studio bylo jedním z prvních v zahraničí a po Moskvě druhé v tehdejším východním bloku, které televize otevřela.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.