Showroom Bohempia v jednom z průchodů Sokolovské ulice v pražském Karlíně.
Foto: Archiv Bohempia
Tomáš Rohal, vystudovaný konstruktér textilních strojů, se s konopným vláknem setkal při studiu vysoké školy. Zaujala ho bohatá historie rostliny i možnosti jejího zpracování. "Od jisté doby se konopí neřekne jinak než droga. Přitom v minulosti mělo v domácnosti různá využití," říká. Prostřednictvím značky Bohempia, která vyrábí mimo jiné oblečení a obuv z konopného textilu, se konopí snaží vrátit zpět do společnosti.

Nenápadný showroom značky Bohempia v jednom z průchodů pražské Sokolovské ulice se nehledá úplně snadno. Skrývá se v něm však designový butik s konopnými produkty, který v únoru 2015 založil podnikatel Tomáš Rohal – původně vystudovaný konstruktér textilních strojů, jemuž se zalíbilo konopné vlákno.

Zatímco popíjíme – jak jinak – konopný čaj a já ochutnávám pražená konopná semínka na sladký i slaný způsob, mě Rohal seznamuje s příběhem údajně nejstarší kulturní plodiny světa. "Konopí je rostlina s úspěšnou minulostí, špatnou nedávnou historií a velkým potenciálem v blízké budoucnosti," začíná.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.