Pavel Býček
Foto: Matej Slávik
Jsou mladí a talentovaní. Svou práci dělají s elánem a nadšením, mají smysl pro humor. A především skvěle vaří.

Našeho experimentu se zúčastnilo 15 kuchařských es a jejich úkol byl jasný: prozradit trojici jmen současných gastronomických talentů do 35 let. Z rozmanité škály věku, stylu i oblasti působení vzešlo sedm více či méně známých jmen. Na mladé kuchaře jsme "zaútočili" s otázkami, které možná nečekali.

Kdybyste se nestal kuchařem, čím byste byl?

To je docela zapeklitá otázka. Nikdy jsem nad tím pořádně nepřemýšlel, neměl jsem ani klasické klučičí sny, kdy všichni chtěli být popeláři, hasiči nebo kosmonauti. Já jsem chtěl prostě vždycky vařit. Ale pokud bych měl opravdu dělat něco jiného, šel bych asi do armády. Hodně mě baví sport, ale vzhledem k absenci jakéhokoli talentu bych se tím asi neuživil.

Které jídlo ve školní jídelně jste nesnášel a které naopak miloval?

Je několik jídel, která jsem jako malý neměl rád a pak se je naučil jíst, třeba špenát a vařené hovězí. Nenávist ke krupicové kaši se mě drží doteď, dělá se mi špatně, jen ji vidím. Měl jsem naopak rád tehdejší "boloňské špagety" alias kečupovou omáčku se salámem, ale především omáčky. Koprovka je dodnes mé nejoblíbenější jídlo, a nikdo ji neudělá lépe než moje máma.

Máte nějakou oblíbenou kuchařku?

Modernist Cuisine od Nathana Myhrlvolda a On Food and Cooking od Harrola McGee. Líbí se mi na nich, že jsou propracované do hloubky a víc než o receptech jsou o pohledu na to, co probíhá během vaření a proč. Pak mám moc rád staré české kuchařky, baví mě, když recepty začínají slovy "Zatop v kamnech". Jsou poctivé a současně pracují se spoustou dobrých surovin.

Chtěl jste se už někdy na kuchařinu "vykašlat"?

Každý člověk, i když dělá něco seberaději, se občas dostane do momentu krize. Ale každou krizi lze překonat. Kde je vůle, je i cesta.

Existuje jídlo nebo surovina, na které si zatím netroufáte?

Každá nová surovina je výzva. Nedávno jsme třeba vařili páva, připravoval ho můj kamarád na závěrečné zkoušky ve škole. Sehnal si páva, zařídil porážku, veterinu a podobně a přišel za námi do kuchyně. Museli jsme si nějak poradit.

Jaký je váš nejoblíbenější kuchařský nástroj?

◼ 27 let
◼ Zástupce šéfkuchaře v restauraci Alcron
◼ Doporučili: Mirek Kalina, Roman Paulus a Jiří Štift

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.