Při pohledu z venku se jedná o tradiční jihočeské stavení, které nedoznalo žádných změn.
Foto: A1Architects – David Maštálka
Ke krásnému, za dřevěným plotem schovanému historickému stavení z roku 1886 přibyl po 140 letech další objekt, který se s tím původním se nádherně doplňuje. Z venku dům vypadá jako malá stavba, ale při vstupu dovnitř jste překvapeni jeho prostorností a otevřeností. Tento pocit se ještě znásobí, pokud dům opustíte a ocitnete se na kryté verandě s výhledem do krajiny.

Větší rodina si zvolila statek v malé jihočeské obci poblíž moravských hranic za místo své pravidelné rekreace. Hlavní chalupu nedlouho předtím zrekonstruoval původní majitel, ale i tak bylo jasné, že jsou v plánu další úpravy. Do užší vyzvané soutěže si majitelé vybrali několik architektů a z předložených prezentací si vybrali práci ateliéru A1Architects.

Jako chytrá horákyně

Stěžejním zásahem, který kompletně změnil atmosféru zdejšího prostorného dvora, se stala dostavba třetího objektu, příčně umístěného ke dvěma podélným. Tato současná architektura se sice vůči bíle omítaným stavením vymezuje barvou, materiály i provedením, přesto však s nimi dokáže koexistovat více než dobře. Výborně na ně navazuje svou úzkou a podlouhlou formou s jednoznačnou sedlovou střechou, ovšem hlavní devízou je tady lehkost a vzdušnost. V obou koncích novostavby jsou ve dvou patrech umístěny apartmány s hygienickým zázemím, které slouží hostům rodiny, ale za nejpodstatnější přínos považuji centrální otevřenou část jakési herny, obytného prostoru na čerstvém vzduchu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.