Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová
Foto: Matej Slávik
Dostala zákaz studovat fyziku, protože by se prý nevdala. Ze Slovenska 90. let odešla, aby její děti nevyrůstaly v nevstřícné společenské atmosféře. "Z nedávných událostí v Maďarsku mám nepříjemné déja vu," říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Včelaři ze mě dneska měli radost," říká Adriana Krnáčová po návratu ze střechy pražského magistrátu a poukazuje na své žluté šaty kombinované s černými lodičkami. Její program toho dne obsáhl i stáčení 120 kilogramů "metropolitního medu". Před rozhovorem je první žena v čele hlavního města, jíž se před třemi lety věštila nejvýš několikaměsíční kariéra, trochu zrychlená. Během něj je obezřetná, ale vstřícná, místy jemně ironická; nejčastěji jde o momenty, kdy zjišťuje, zdali jsou otázky týkající se jejího vztahu k umění, které vystudovala, trochu kvalifikované.

S Adrianou Krnáčovou se během 30minutového setkání o politice téměř nebavíme. Mediální obraz pražské primátorky je zajímavě roztříštěný: někdy působí lidově, jindy rázně, při jiné příležitosti zase, jak sama říká, "mlčí". V osobním kontaktu však má charisma a neplánovanou prohlídku nedaleké primátorské rezidence včetně své ložnice pojímá s nasazením hostitelky, jíž nevadí, že musí tisícímu prvnímu návštěvníkovi zodpovědět otázku týkající se stříbrného čajového servisu. Ale možná je to tím, že je příležitost chvíli mluvit o umění.

V předpokojích vaší kanceláře visí portréty několika vašich předchůdců, je jich někde víc, třeba celá galerie?

Ne, to je všechno.

Na magistrátu se portrétní tradice nedržela? Některá ministerstva své bývalé šéfy na zdech mají.

Nedržela, obrazů by bylo opravdu hodně. A portrétní malba je náročná disciplína, já raději spoléhám na fotografii. Bývalý primátor všechny obrazy zrušil a dal je do městské galerie. Já jsem je zase vyndala, protože jsem nerozuměla tomu, proč by tu měly být prázdné zdi.

Toto je úřad, do nějž se nejspíš nastupuje s vědomím, že otevřete skříň a z ní vypadnou zdědění kostlivci. Máte pocit, že jste na to byla připravená?

Ale ano.

Adriana Krnáčová (56)

◼ Primátorkou hlavního města Prahy je od listopadu 2014, jeho zastupitelkou od října téhož roku. Půl roku byla náměstkyní ministra vnitra Milana Chovance.
◼ Vystudovala vědu o výtvarném umění a jazyky na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, na Slovensku vedla Soros Center for Contemporary Arts (1991–1995).
◼ Na DePaul University v Chicagu získala titul Master of Business Administration. Mezi lety 2001 a 2007 vedla českou pobočku neziskové organizace Transparency International, od roku 2007 do roku 2009 působila ve společnosti Johnson & Johnson.
◼ Adriana Krnáčová je členkou hnutí ANO. Je rozvedená a má tři děti.

Vážně?

Ano.

Způsob, jakým jste zpočátku reagovala na situace kolem tunelu Blanka nebo Opencard, na mě dělal dojem uvěřitelného prvotního zděšení.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.