Kardiolog Michal Pazderník
Foto: Zbyněk Pecák
Lékař z pražského IKEM Michal Pazderník tráví své dovolené ze dvou třetin pracovně na místech, která nepatří k turistickým hitům. V Súdánu poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí bez základní zdravotní péče. "To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," říká Pazderník. A zrodila se idea projektu Africké srdce.

Jako malý kluk bydlel na panelákovém sídlišti v Opavě a v noci, když viděl na obloze blikat světýlko letadla, představoval si, že v něm letí objevovat nové země a lidi. Dnes, když už je Michalu Pazderníkovi 33 let, je cestování jeho největší vášní. Ovšem na rozdíl od většiny podobně nadšených cestovatelů tráví tento lékař Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM) své dovolené ze dvou třetin pracovně jako kardiolog v rámci Nadačního fondu Africké srdce. Většinou jde o místa, která nepatří k turistickým hitům.

"Klasický typ dovolené v nějakém uzavřeném pětihvězdičkovém resortu není pro mě," říká Pazderník, který přirovnává svůj život k proudící řece. Také ona nezůstává na jednom místě. A právě nové podněty a impulzy na cestách mladého kardiologa uspokojují. "Rád poznávám nová místa, nové lidi a při vyšetřovacích misích v zahraničí se dostanu blízko k místním lidem, jsem s nimi v denním kontaktu, jím jejich jídlo, vyprávějí mi o svém životě, to bych jinak nezažil."

Má-li Pazderník vzpomenout na svoji první velkou cestu, bez váhání jmenuje stáž v USA. Jako student třetího ročníku medicíny se dostal v létě 2006 na dva měsíce na Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě. Nejenom že se přiučil americké medicíně, ale také navštívil místo, o kterém dlouho snil, Havaj. "Byl jsem na Waikiki Beach, potápěl se na otevřeném moři v kleci mezi žraloky, a dokonce jsme na pláži pozorovali metrové karety obrovské, jak kladou vejce."

Súdán: Utečenecké tábory mu otevřely oči

jarvis_596f4613498eda1727f99b7c.jpeg
Foto: archiv Michala Pazderníka

Poprvé se Michal Pazderník dostal do Súdánu v roce 2013, kdy oslovil italskou neziskovou organizaci Emergency. Ta financuje kardiochirurgickou kliniku The Salam Centre for Cardiac Surgery v Súdánu, která jako jediná zdarma na celém africkém kontinentu operuje srdce. Pět dnů v týdnu, každý den tři pacienty. "V Súdánu jsem poprvé viděl utečenecké tábory, kde se tísní 400 tisíc lidí v hliněných chatrčích. Lidé tam nemají základní zdravotní péči, děti nemají vakcíny ani běžné léky. To mi otevřelo oči a začal jsem v Česku pracovat na založení nadačního fondu," vzpomíná, jak vznikla idea projektu Africké srdce.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

Dnes pomáhají členové nadace v Súdánu, Ghaně či Nepálu léčit vrozené srdeční vady u dětských pacientů a zvou africké studenty medicíny na vědecko-výzkumné stáže do IKEM. Sám Pazderník se do Súdánu rád vrací, protože mu tamní lidé přirostli k srdci.

"Drtivá většina v těch opravdu muslimských zemích Afriky jsou laskaví a hodní lidé," vzpomíná Pazderník, jak jednou pozval kolektiv lékařů jeden starší obyvatel vesnice k sobě domů. "I když neměl skoro co do úst, tak nám obstaral ovoce, aby nás pohostil."

Nepál: Země, z níž mrazí v zádech

jarvis_596f4613498eda1727f99b80.jpeg
Foto: archiv Michala Pazderníka

Druhou zemí, která Michalu Pazderníkovi "přirostla k srdci" a o níž ví, že se tam bude vracet, je Nepál. Jakoby platilo, že čím chudší a zbídačenější země, tím pro mladého lékaře přitažlivější. Snad kvůli tomu, že v takových místech je podaná ruka mnohem účinnější než v evropském blahobytu.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.