Fotografka Dita Pepe
Foto: archiv Dity Pepe
Známá fotografka Dita Pepe se kdysi styděla, že málo čte. Dnes knihy spíše studuje.

Jaké knihy teď máte na nočním stolku?

Nedávno jsem dostala knihu Rafala Milacha Pierwszy marsz dzentelmenów. Autor je fotograf žijící a pracující ve Varšavě a také přednášející u nás v Opavě. Více než patnáct let zachycuje transformační procesy v rusky mluvících zemích a ve střední a východní Evropě. Pierwszy marsz dzentelmenów je reakcí na historickou událost v polském Vřesnu z let 1901−1904 a na současnou politickou situaci v této zemi. Kniha je výrazně výtvarná, převládají jasné, syté barvy. Aby ji člověk mohl otevřít, musí odmotat červený provázek, který symbolizuje dlouhou nit historických událostí, které nelze zapomenout. Je to nádherný objekt. Perfektně vytištěno. Další knihy, které teď pročítám, se všechny týkají mé současné práce k tématu láska: Proměna intimity od Anthonyho Giddense, Normální a patologická láska od Otto F. Kernberga a Patologie a patologická fyziologie od J. Mačáka, J. Mačákové a J. Krejčího. Hodně věcem z toho nerozumím, tak se stále vracím zpět a věřím, že získám jasnější vizi.

Máte nějakého zvláště oblíbeného autora?

Nejde striktně o spisovatele. Je to třeba sociolog Zygmunt Bauman a jeho Tekutá láska, anebo psycholog a sociolog Erich Fromm a jeho Umění milovat. Mám vždycky pocit, že se dozvím něco nového o sobě.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.