Letní čtení
Foto: archiv vydavatelství
Možná se teprve na dovolenou chystáte. Nejvyšší čas zabalit i pár knížek. Pro dámy, pány a radši i pro děti. Co kdyby pršelo.

Marťani, nebo komunisti?
Judy Blumeová: V případě neočekávané události; Argo (pro ni)

Začátek 50. let. Spojené státy jsou vítězem horké války a poznenáhlu přejímají roli lídra války studené. Domů se vrátili hrdinové z fronty a jejich rodiny se učí, jak co nejsladším způsobem podlehnout konzumu. Patnáctiletou dívku, která je hrdinkou románu V případě neočekávané události, zajímají především módní novinky, televizní program a samozřejmě kluci. Pak se ale poblíž jejího domova zřítí hořící letadlo. Osamocená tragédie? To si veřejnost a média mohou myslet jen do té doby, dokud nespadne další stroj. A pak ještě jeden. Do malých životů vstupuje velká politika a ještě větší obavy. Mají v tom prsty Marťani, nebo komunisti? "Jsme úplně obklíčení," prohlásí jedna z postav knihy.

Judy Blumeová je úspěšnou autorkou literatury pro dospělé i mládež. Tentokrát se vrací do vlastního dětství, pád tří letadel zažila, když jí bylo čtrnáct. Její otec jako zubař pomáhal identifikovat mrtvoly. Kniha nabízí dráždivý průsečík romantických a skeptických představ o životě. Mladé hrdinky jsou nuceny dospět velmi rychle.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.