Zakryjete-li sklenku Dimplu na chvíli rukou, připomíná opuštěný mlat, když se zešeří a vzduch začíná vlhnout padající rosou.
Foto: archiv
Pro Dimple je typický tvar lahve - trojboký hranol se zaoblenými hranami. Zdobí ji i síťka, která měla dříve zabezpečit náklad při přepravě lodí. Označení "de luxe blend" jí patří jednak proto, že ve směsi nebyly nikdy destiláty, ať už obilné, nebo sladové, mladší 12 let. jednak pro mimořádně vysoký podíl sladových whisky.

Co přivedlo G. O. Haiga koncem 19. století k rozhodnutí plnit jeho blended scotch whisky do lahví neobvyklého tvaru − trojbokého hranolu se zaoblenými hranami −, se patrně už nikdy nedozvíme. O projmutí stěn − dolíčcích čili dimples, díky nimž se stala rychle známou − můžeme naopak kvalifikovaně spekulovat: nebýt jich, lahev snadno vyklouzne z ruky. Pokud z ní naléváte, musíte ji totiž sevřít mezi palec a zbytek prstů.

Tomuto manévru se říká "pinch", a tak nepřekvapí, že pod názvem Dimple Pinch zaútočila − a to velmi úspěšně − na trh ve Spojených státech, kde byl nezvyklý tvar v roce 1958 dokonce patentován. Síťka − jakoby zlatá − měla kdysi bránit zátce samovolně vylétnout za mimořádného tepla nebo během plavby po moři. Dnes už je pouze nostalgickým atributem, který k Dimplu prostě patří (oceňován barmany, protože síťka působí tak trochu jako sněhové řetězy; lahev lze snáze udržet v ruce).

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.