Ötztaler Radmarathon
Foto: Lukas Ennemoser
Amatérští i profesionální cyklisté porovnají příští víkend svou výkonnost na jednom z nejtěžších jednorázových závodů v Evropě. Trasa dlouhá 238 kilometrů se vine přes čtyři alpské průsmyky.

Koncem srpna se v rakouském Söldenu v rámci Ötztaler Radmarathon víkendu setkají profesionální cyklisté s nadšenými amatéry. Diváci, kteří se vydají do alpských průsmyků, uvidí, jak své síly v rámci profesionálního závodu PRO Ötztaler 5500 změří 150 jezdců týmů nejvyšší kategorie World Tour a druhé i třetí kontinentální divize, na startovní čáře tradičního hobby závodu bude stát 4500 amatérských cyklistů.

PRO Ötztaler 5500 je nově zařazený závod světové cyklistické federace UCI. Má ambici stát se nejtěžším jednorázovým závodem pro profesionály. Tradiční Ötztaler Radmaraton pro hobby cyklisty se letos bude konat již po sedmatřicáté a za dobu svého trvání se stal legendou a pojmem mezi všemi vyznavači silniční cyklistiky.

Všichni závodníci se utkají na náročné trase dlouhé 238 kilometrů s převýšením 5500 metrů, která se vine přes čtyři alpské průsmyky – Kühtai, Brenner, Jauffenpass a na závěr je bude čekat nejtěžší, 29 kilometrů dlouhé stoupání do průsmyku Timmelsjoch. Ten je i nejvyšším bodem závodu, cyklisté se budou muset vyšplhat až do výšky 2504 metrů nad mořem.

Překonají profesionálové amatérský rekord?

Ötztaler RadmarathonVelký festival silniční cyklistiky v Ötztalu začíná v pátek 25. srpna závodem profesionálů. Startovní listina čítá mnoho kontinentálních týmů, mimo jiné CCC Sprandi Polkowice z druhé divize s Čechy Hirtem, Schlegelem a Sisrem. Svoji účast potvrdily i týmy nejvyšší divize – Orica Scott, za který jezdí Čech Roman Kreuziger, tým Ondřeje Cinka Bahrain Merida nebo Bora-Hansgrohe, za který letos jezdí Češi Jan Bárta a Leopold König nebo současný mistr světa, Slovák Peter Sagan.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.