Postavička s monoklem a poletujícím fráčkem se stává více a více siluetou na rozdíl od whisky, jejíž kvalita se naopak nemění.
Foto: archiv
Když se syn Alexandra Walkera postavil do čela firmy, přidal se k němu James Stevenson, autor nesmrtelné hlášky "Johnnie Walker, born 1820 - still going strong". Aby vynikla chuť, je potřeba vzít do úst pořádný doušek téhle nostalgické whisky a podržet ho co nejdéle.

Nespočítám, kolikrát jsem za své barmanské praxe slyšel tuhle lapidární objednávku. Zato jsem si zcela jist, že kdykoli zazněla, neuvažoval jsem o žádné jiné "černé etiketě" − a že jich v kategorii whisky je − než o Johnniem Walkerovi.

Dvanáctileté kompozici nějakých čtyřiceti sladových a obilných destilátů je letos právě sto padesát let. Alexander Walker, syn zakladatele firmy Johna, po němž se ostatně globálně nejprodávanější značka whisky jmenuje, ji uvedl na trh jako Old Highland Whisky − a to už v charakteristické hranaté lahvi se stejnou typickou našikmo přilepenou černozlatou etiketou, leč bez dvou atributů, bez nichž je dnes nemyslitelná.

Nejprve − když se Alexandrův nejmladší syn Alec postavil v roce 1889 po otcově skonu do čela firmy, přidal se k němu James Stevenson, autor nesmrtelné hlášky "Johnnie Walker, born 1820 − still going strong". O nějakých dvacet let později − to už bylo jméno Johnnie Walker patentováno a whisky, o níž je řeč, se jmenovala Extra Special Black Label − nakreslil karikaturista Tom Browne známou postavu s monoklem a poletujícím fráčkem. Postavička se v toku času stává více a více siluetou na rozdíl od whisky, jejíž kvalita se naopak nemění.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.