V barmské armádě nepochybně působí lidé, kterým vyhovuje, že rozhořčení padá na hlavu Su Ťij.
Foto: Reuters
Neformální, ale faktická lídryně Barmy Su Ťij je nositelkou titulu Velvyslanec svědomí, udělovaného organizací Amnesty International. Žádný Velvyslanec svědomí nemůže nikdy přestat usilovat o dodržování, podporu a obranu lidských práv. Lidé, kteří podporovali Su Ťij v jejím boji za barmskou demokracii, jsou nyní z jejího postoje vůči násilí na Rohinzích hluboce zklamáni.

V Arakanském státě na severozápadě Barmy se dál vyvíjí humanitární krize a přibývá zpráv, podle nichž se barmská armáda na příslušnících etnika Rohingů dopouští neslýchaného násilí, vraždí a bez ohledu na lidské životy rozmisťuje nášlapné miny. Je to důvodem, proč už ani přátelé Aun Schan Su Ťij – která coby zvláštní státní poradkyně a de facto prezidentka zodpovídá také za tyto občany – nemohou dál mlčet.

Nesčetně jejích příznivců po celém světě včetně mě pracovalo desítky let na tom, aby byla Su Ťij propuštěna z domácího vězení. Usilovali jsme o to, aby se občanům Barmy, dnes oficiálně Svazové republiky Myanmar, dostalo svobody, spravedlnosti a základních lidských práv. A tuto inkluzivní kampaň jsme vedli ve prospěch všech, kdo v Barmě žijí, nehledě na jejich rasovou a náboženskou příslušnost či právní postavení.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.