Podnikatel ve zdravotnictví Oldřich Šubrt
Foto: Matej Slávik
V mládí byl jeho nejoblíbenější knihou zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze. Dnes je Oldřich Šubrt majitelem firmy sídlící v Londýně a služebně jezdí hlavně do USA. Sám vyráží za exotikou. V Namibii ho vtáhli do přírody řvoucí lvi, potápění v podmořském ráji Raja Ampat z něj udělalo jiného člověka.

Když byl Oldřich Šubrt náctiletý, jeho nejoblíbenější knihou byl zahraniční jízdní řád, který si půjčoval na hlavním nádraží v Praze. Tak moc toužil cestovat.

Dnes je majitelem skupiny Health and Domestic Services Limited se sídlem v Londýně, která má v Česku dvě dceřiné společnosti. Na služební cesty jezdí hlavně do USA na zkušenou. Program Health Plus je privátní poliklinikou, která nabízí nadstandardní péči po vzoru klientsky orientovaných amerických zdravotnických zařízení. A Academy of Health Care Management vzdělává řídící pracovníky ve zdravotnictví a spolupracuje s podobnými vysokými školami v Texasu, Alabamě, New Jersey či Pittsburghu.

Ale také třikrát až čtyřikrát v roce míří Šubrt na soukromé cesty, a to do opravdu exotických destinací. "Necestuji, abych vylezl na nejvyšší skálu nebo viděl za­střeleného lva. Získávám energii nezážit­kově, pocitově," tvrdí s tím, že si ze zapšklé středoevropské kotliny jezdí do ciziny pro pozitivní energii. "Mám rád místa, kde lidem dělá radost, že dělají radost jiným." Za krásnou považuje i "tvorbu" takové cesty.

Už první velkou výpravu na Západ, až do Londýna, si jako student medicíny ještě za komunismu připravil zcela sám. "Cestou zpět ve Vídni jsem si v bazaru koupil ojeté lyže Atomic za 400 šilinků. Na hranici mi naštvaný celník vyměřil pětitisícikorunové clo," vypráví a dodává, jak se raduje ze současných cestovatelských možností.

Srí Lanka: Se svatým mužem po hinduistických chrámech

jarvis_59b91743498e27acb78a31a1.jpeg
Foto: archiv Oldřicha Šubrta

V mládí fandil Oldřich Šubrt sci-fi a představitelem této literatury pro něj byl Arthur Charles Clarke. Takže se před třemi roky rozjel na Srí Lanku, kam se tento spisovatel přestěhoval a kam umístil děj svého románu Rajské fontány.

ekonom

Tento článek vznikl pro časopis Ekonom. Předplatit si ho můžete zde.

Z masivu Sigiriya, jinak také Lví skála, zapsaném na seznamu UNESCO, v knize vedl výtah do vesmíru. "Zažil jsem to skalní město, chodil jsem v místech, kde bral Clarke inspiraci," vzpomíná Šubrt. Mezi nohama lva se dodnes vchází do skalního komplexu, jehož součástí jsou jeskyně, zahradní areál, stále funkční nádrže na vodu pro fontány i barevné fresky poloobnažených dívek.

"Srí Lanka je pro mě ráj. Včetně poznání, že spolu mohou žít různá náboženství. Ve městech jsou tam vedle sebe kostely hinduistické, buddhistické, protestantské, křesťanské, islámské i židovské," říká Šubrt.

Protože půjčení auta vyjde na Srí Lance dráž než taxi, na cestu přes půl ostrova si Šubrt najal taxikáře, který vzal na tento výlet s sebou svého asi 90letého otce. "Za ty dva dny zastavil asi 70krát u hinduistických chrámů, kam se ten starý muž zašel pomodlit. Byl takový seschlý, jak Indové bývají, tak jsem měl dojem, že cestuji s nějakým svatým člověkem."

Namibie: S balonem nad pouští, autem mezi zvěří

jarvis_59b91743498e27acb78a31a5.jpeg
Foto: archiv Oldřicha Šubrta

Africké národní parky Oldřichu Šubrtovi učarovaly. Už si je prohlédl v Jihoafrické republice, v Ugandě, ale nejraději vzpomíná na Namibii. "Vládne tam tak trochu autokrat, který ale miluje své lidi. Jak je sám a má jen jednu suitu, tak se korupce snižuje a ta země neuvěřitelně prosperuje," míní Šubrt.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.