Výstavu Františka Skály ve Valdštejnské jízdárně vidělo 65 tisíc lidí.
Foto: ČTK

Léto 2017 je už pryč a s ním také několik výstav, které potěšily spoustu lidí. Zůstanou jenom v paměti, na fotkách, videích, stejně jako zážitky z dovolených. Jsou pryč, rozplynou se beze stopy. Na výstavách mě nepřestává fascinovat jejich pomíjivost. Jaká energie se do nich vkládá, s jakou péčí, úsilím jsou připravovány − a hned druhý den po tom, co skončí, po nich zůstanou jenom prázdná místa v galeriích, která budou vzápětí zase zaplněna jinými sochami, fotografiemi nebo instalacemi a jinými vymoženostmi pokládanými za umělecká díla.

Je to neúprosný koloběh. Radost a úžas střídá nostalgie. Kampak se to všechno, co působilo ve svém celku i jednotlivostech takovou radost, ztratilo?

Na vlastní kůži jsem si to prožil, když jsem jako kurátor pro Museum Kampa připravoval výstavu Adolfa Borna. Vezmu to zkratkou. Nejprve půl roku přemýšlíte o obsahu expozice, o jejím stěžejním tématu a zjišťujete, kde sehnat to, co se rozhodnete představit. Spousta věcí se musí nově zarámovat i nafotografovat, protože souběžně vzniká katalog. Načež dojde k realizaci.

Snažíte se, aby každý zapůjčený obraz získal své přesné místo, komponujete je nejenom s ohledem na interiér, ale tam, kde to jde, také v souvislosti s vnějším světem, protože z oken galerie Medy Mládkové vidíte Vltavu, Karlův most a další ozdoby metropole. S architektem a grafikem vymýšlíte barevnost jednotlivých částí, řešíte délku textů na stěnách (také na těch, které jsme pro výstavu nechali nově postavit), velikost popisků, osvětlení, zatemnění, odpočinkové body.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.