Mořeplavci a ti druzí
Foto: archiv vydavatelství
Který Čech doplul nejdále. Co jsou to iluze paměti... Výběr z nových populárně-naučných knih a ostře sledovaná detektivka k tomu.

Vyplouváme!
kolektiv autorů: Příběhy mořeplavců, Češi a Slováci, kteří obepluli svět, Jota

Nejznámější z nich je Richard Konkolski. Rodák z Bohumína jako první na světě obeplul sám na malé jachtě třikrát zeměkouli. V roce 1978 byl vyhlášen československým Sportovcem roku a stal se celebritou. Zájem o něj ale komunistickému režimu vydržel jen pár roků, Konkolski totiž emigroval do Spojených států.

Jeho příběh začíná popisem toho, jak svou Niké stavěl. To, že kolem světa vyplouval z Polska, kde byl právě vyhlášen výjimečný stav, odbude jedinou krátkou zmínkou. Škoda, tyto "suchozemské" souvislosti by jeho textu prospěly. Konkolského vzpomínka přesto není příručkou pro odborníky, ale ilustrací té nezměrné touhy některých suchozemců vydat se na moře a ztratit pevninu z dohledu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.