Ilustrátor Jaroslav Němeček
Foto: Matej Slávik

Kdo má pocit, že je oddán svému dílu, měl by si zajít na návštěvu k manželům Němečkovým. Je pravděpodobné, že zjistí, že má rezervy. Na odhodlání udržet a rozvíjet možnosti nápadu, s nímž se vrátili z první společné dovolené v Itálii, by se dalo rozsvítit menší město. Zatímco první vydání příběhů z Třeskoprsk se na internetu draží za úctyhodné sumy a pocit z dobře odvedené práce by mohl Jaroslava Němečka a jeho ženu Lucii, jejíž zásluhy na tomto fenoménu jsou přinejmenším poloviční, poslat na odpočinek, tempo jejich práce nepolevuje. Místy možná dokonce zrychluje. Když se scházíme k rozhovoru, Jaroslav Němeček zmiňuje, že už je trochu umluvený: toho dne už několik hodin dohadoval podmínky výstavy u příležitosti nadcházejícího kulatého výročí, která vznikne ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy. Rozprávění však nemá zadarmo − čas, který jím "spálí", bude muset dohnat kreslením.

Za rok a půl Čtyřlístek oslaví kulaté výročí, k němu přijdou do kin čtyři 15minutové filmy. Už se na nich pracuje?

Jeden je hotový, dva se dokončují, na jednom začínáme. Ale obrázky už mám. Každou středu to chodím kontrolovat, i když to moc není potřeba, protože v animačním studiu Alkay na mě obvykle čekají jen příjemná překvapení. Někdy ovšem kolegy překvapím já, protože začnu vykřikovat, že Pinďa má kšandu z druhé strany, a oni pak křičí, že to nebudou předělávat. Ale docela se tím bavíme.

Poznaly by to děti?

Tyhle drobnosti naštěstí vidím jen já.

Kdo k filmům napsal scénář?

Nechci to moc říkat, ale napsal ho Němeček!

Vy ale příběhy hrdinů z Třeskoprsk píšete spíše výjimečně, viďte?

Samozřejmě, to bych všechno nestíhal. Ale tentokrát jsme to tak udělali. Z příběhů, které se odehrávají kolem naší chalupy u Máchova jezera, jsme se ženou vybrali ty, které se nám líbí nejvíc. Nechávám třeba naše koně běžet olympiádu v Řecku a podobně. Snažíme se, aby krátké filmy byly Čtyřlístku, jak ho děti znají, co nejpodobnější.

jarvis_59df325e498e2987e19f75a3.jpeg
Ilustrátor Jaroslav Němeček s manželkou Lucií
Foto: Matej Slávik

Kolik autorů vám pomáhá s psaním komiksů? Naposledy vyšel 635. díl, to už musí chtít nějakou invenci.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.