Ze zadní strany dům působí tak trochu pitoreskním dojmem, definovaným jeho historií.
Foto: BoysPlayNice
Poslední realizace studia ORA spojuje historii s moderním designem a geniem loci.

Pokud jste se během léta nenabažili letních výletů, mám pro vás lákavý tip. V Mikulově se totiž nedávno otevřel nový, vskutku pozoruhodný penzion se zcela výjimečnou atmosférou. Tamním zážitkem tak nemusí být jen prohlídka zámku, výšlap na Svatý kopeček či tour po vinných sklípcích, nýbrž i samotný pobyt. Jedná se o památkově chráněný dům z 16. století, situovaný v ulici Alfonse Muchy ve staré židovské čtvrti, o jehož rekonstrukci se postaral znojemský ateliér ORA.

Pro architekty Jana a Barboru Horovy a Jana Veissera to byla výzva, a to nejen z pohledu památkové ochrany a limitů z toho vyplývajících. Když před většinou architektů řeknete památkově chráněný dům, reagují otočením očí v sloup. V rámci rekonstrukce je totiž nutné nejen dodržování jistých postupů pod dohledem úředníků památkového úřadu, ale co je horší − prakticky není možné navrhnout exaktní projekt. Každá stěna domu, který byl postaven jako tento před 500 lety, je totiž křivá jak mauretánská šavle a přihodit se klidně může i to, že po odstranění omítky najednou najdete původní vchod. Neočekávané situace jsou tak na denním pořádku, a jak sami architekti přiznávají, Štajnhaus, jak se dům jmenuje, nebyl projekt, ale proces.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.