Kardiolog Josef Veselka
Foto: Libor Fojtík
"Běhat je dobré. Ale běhat a k tomu psát je ještě lepší," říká špičkový lékař o nové cestě, již nastoupil před několika měsíci, a teď má na stole hotovou knihu.

Při bližším pohledu to má logiku. Kardiologie, maratony i psaní povídek. Přední český odborník na srdeční, ale též běžecké záležitosti, kardiolog Josef Veselka, si ke svým dvěma specializacím, z nichž ta profesionální před časem došla světového uznání − jako prvnímu Čechovi mu vyšel článek v prestižním světovém lékařském časopise Lancet −, přibral nového koníčka. Zvolil si činnost, v níž se lidé léta osmělují. Doufají, že je jejich talent přivede k literární věčnosti. Anebo aspoň k pochvale od někoho blízkého. Případně se nebudou stydět, až své řádky po sobě budou znovu číst…

Profesor Veselka, přednosta Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Motol, zvolil jinou metodu. Usedl a začal psát. Psal kdykoliv a kdekoliv mohl, a najednou měl hotovo. Povídková sbírka Překroč ten stín, jež v těchto dnech vychází v nakladatelství Labyrint, je výsledkem zájmu o novou disciplínu v životní situaci, kdy je člověk dobře obeznámený s tím, co umí, a tak by vlastně nemusel nic nového zkoušet. Jenže Josef Veselka se nových zadání nebojí, rád se učí spisovatelskému řemeslu, a navíc dokáže skvěle uplatnit pracovní postup s názvem "nemluv a dělej". Vychází mu to. Zbývá tedy otázka, co přijde na řadu po psaní. Jisté zatím je, že kreslení to nebude.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.