Svatomartinské víno ze Zámeckého vinařství Bzenec
Foto: archiv Zámeckého vinařství Bzenec
První ochutnávka nového ročníku vína patří tradičně svatomartinskému. Čeští a moravští vinaři slibují, že jeho kvalita bude letos vysoká díky dobré úrodě a vysoké jakosti hroznů. Výkyvy počasí však mají za následek, že hroznů se sklidilo méně. Podle odhadů byla letošní sklizeň osm procent pod dlouhodobým průměrem.

Už 11. listopadu v 11 hodin mohou čeští milovníci vína podle tradice otevřít první lahve nového ročníku, svatomartinská vína. Vinaře však letos trápily jarní mrazy, letní sucho a déšť v období sklizně. Jak se to odrazilo na letošním svatomartinském?

"Horký a slunečný průběh léta napovídal očekávání výborného ročníku," říká Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie ČR. "Přes velká horka přišly i srážky, které jsme potřebovali hlavně u mladých vinic včetně letošní výsadby." Deště ale komplikovaly práci na vinicích v období sklizně. "Nicméně hrozny sklizené na začátku vinobraní měly vyšší cukernatost než loňské a byly ve vysoké kvalitě," dodává Beránek.

Vína je méně, ale je kvalitní

Střídavé počasí kvalitu vín neohrozilo, shodují se čeští vinaři. "Vinice naší skupiny Château Valtice byly zjara mírně zasaženy mrazy, jinak zrání révy vinné probíhalo dobře. V létě jsme se na Moravě potýkali s nedostatkem vody, což se trochu projevilo u raných odrůd. Ale důležité je, že kvalita byla a je výborná," říká Marek Šťastný, generální ředitel vinařství Château Valtice – Vinné sklepy Valtice.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.