Z pohledu z Koněvovy ulice se dům samozřejmě začleňuje do řady mezi své sousedy.
Foto: Tomáš Balej
Problémy sousedského soužití se nemusí týkat jen lidí. Také jejich domy jsou "osobnosti", které spolu umí, či neumí komunikovat. V jedné zastavěné proluce na pražském Žižkově se to podařilo.

Nedávno jsem si prohlédl ekologickou čtvrť Clichy-Batignolles, která nyní vzniká v Paříži a významově je srovnatelná s budoucím rozvojem pražského území Bubny-Zátory. Jednotlivé domy vyrůstají kolem čerstvě založeného parku podle přísných ekologických standardů nové doby. Každý dům od jiného architekta, v jiné formě, barevnosti, za použití jiných materiálů. Jako by se každý snažil co nejhlasitěji křičet: jsem jiný než ostatní. Ti to bohužel ale říkají rovněž. Výsledkem je sestava individualit stojících blízko sebe. Série monologů a dialog žádný.

A pak jsem se vrátil do centra a dlouho si prohlížel jeden typický pařížský blok. Absolutní nádhera. Rozdílnost v podobnosti. Aktivní parter jako výsledek vysoké hustoty. V přízemí se střídají obsahy, barevnosti, grafiky, potom už v podstatě úplná stejnost od patra výše. Vertikální okna, okenice, barevnost, detaily, dekorace, průběžné balkony − nejdříve ve druhém patře, po vynálezu výtahu i v posledním, mansardové střechy − identický tvar, barva, materiál, komíny ve štítových zdech. Na první pohled víte, kde jste.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.