Voda samoty (Toyen); olej na plátně, 116 x 73 cm, rámováno
Foto: European Arts
Aukční sezona bude v následujících týdnech vrcholit. Společnost European Arts bude dražit dílo Utonulá od Jindřicha Štyrského či malbu Voda samoty od Toyen. Pražská aukce Dorothea příští sobotu 25. listopadu nabídne olej Macešky od Antonína Slavíčka.

Především na malířská díla bude zaměřena aukce, kterou v neděli 19. listopadu pořádá v Praze společnost European Arts.

V nabídce bude hned několik výjimečných děl, například Utonulá Jindřicha Štyrského ze sbírky Dr. Jana Thona (vyvolávací cena 13 milionů Kč), Voda samoty od Toyen z poloviny 50. let (12,5 milionu Kč) nebo raný obraz Jana Baucha Snová krajina (3,5 milionu Kč).

Ze starého umění je zde vzácným artefaktem velkoformátový Bakchus, Venuše a Ceres (2,5 milionu Kč), obraz z ruky Bartolomea Sprangera nebo jeho velmi blízkého okolí.

Pozoruhodnou položkou pražské aukce Dorothea (25. listopadu) bude intarzovaný kabinet italského návrháře Carla Bugattiho z doby kolem roku 1900 (300 tisíc Kč), obdobný Bugattiho kus se u nás nabízel pouze jednou.

Z malířských děl budou moct zájemci usilovat o olej Macešky Antonína Slavíčka (5 milionů Kč), studii Přemysl Otakar II. k pátému obrazu Slovanské epopeje od Alfonse Muchy (600 tisíc Kč) nebo třeba o Pohádkový motiv Maxmiliána Pirnera (150 tisíc Kč).

V neděli 26. listopadu proběhne aukce pražské Galerie Kodl, která představí netradičně hned čtyři zátiší Emila Filly − od nejranějšího drobného Zátiší s dýmkou a sklenicí z roku 1914 (3,7 milionu Kč) až po Zátiší se sklenicí a klarinetem z roku 1926 (3,5 milionu Kč).

Nově objevené a progresivní dílo Antonína Procházky, Zátiší s vázou a kyticí, bude nabízeno s nejvyšší vyvolávací cenou aukce (8 milionů Kč).

Z dalších výjimečných děl můžeme jmenovat malby Antonína Slavíčka, Václava Špály, Františka Foltýna nebo Jana Zrzavého. Zajímavé budou však i obrazy v nižších cenových kategoriích, třeba Vznešený profil Václava Brožíka (150 tisíc Kč) z doby kolem roku 1900 či Očista Adrieny Šimotové ze 70. let (600 tisíc Kč).

Ve stejný den se bude dražit také v síni Prague Auctions. V nabídce třeba nalezneme díla klasiků poválečného umění, jako jsou Eva Švankmajerová, Dalibor Chatrný či Jaroslav Vožniak. Ze současných umělců pak například Pasta Oner, Jakub Špaňhel nebo Ondřej Basjuk.

Večerní pražská aukce 1. Art Consulting přinese 29. listopadu kromě děl poválečného a současného umění i několik starších, například Zátiší na stole u okna Emila Filly z poloviny 20. let (5 milionů Kč) nebo olej Metařka Františka Janouška z roku 1931 (1,1 milionu Kč).

Z poválečného umění zmiňme kolážový objekt Jiřího Koláře Pocta Baudelairovi (420 tisíc Kč) ze 70. let, zvláštností je bronzová plastika Upright Motiv A Henryho Moora z roku 1968 (650 tisíc Kč), vůbec první na našem trhu. Ze současných prací bude draženo několik obrazů Jana Merty.

Událostí aukce pražské síně Arthouse Hejtmánek bude 30. listopadu především dražba obrazu Ivana Konstantinoviče Ajvazovského Po bouři z roku 1889 (11 milionů Kč, rozměry 140 x 215 cm). Je to teprve druhá malba tohoto umělce nabízená na našem trhu.

Z dalších děl připomeňme například obraz Odpočívající dívka Vlaha Bukovace (1,4 milionu Kč), výjimečnou plastiku Ladislava Zívra Hlava pohřebního koně (400 tisíc Kč) nebo malbu Přebírání od Jiřího Sopka (120 tisíc Kč).

Ve stejný den se koná i aukce pražské Galerie Vltavín. Mezi draženými díly bude opět zátiší Emila Filly, tentokrát drobné Zátiší s lulkou a zápalkami (1,2 milionu Kč) z konce 20. let, autorem dále prezentovaného Zátiší s jablky a hruškami z roku 1937 je Václav Špála (480 tisíc Kč). Za zmínku stojí i drobný obraz Kamila Lhotáka Růžový obdélník z roku 1960 (380 tisíc Kč).