Předvánoční novinky
Foto: archiv vydavatelství
Do adventu sice zbývá ještě pár neděl, ale proč nezačít s rozjímáním o něco dřív? Tyhle knížky nás k tomu vyloženě vybízejí.

Muž, pes a beran
Gunnar Gunnarsson: Advent; Kalich

Mráz, sněhová bouře, bílá pustina kdesi v horách na Islandu. Je advent, každý se snaží být doma, jen "svatá trojice" vytrvale kráčí za svým úkolem. Muž, pes a beran. Jdou hledat ovce, které se zatoulaly při podzimním shánění stád. Bez jejich pomoci by umrzly. Neumrznou ale oni sami?

Advent je archetypální příběh, ve kterém se málo mluví, ale o to víc se toho děje. Jsou to skutečně zásadní věci, jako když třeba hrdinové najdou podzemní sluj, zapálí v ní svíčku a mohou si dát otýpku sena, kus zmrzlého masa a kávu. Co může být důležitějšího? Gun­narsson vystavěl nepatetický příběh o smyslu nezištné oběti. Sem tam vysloví úvahu, která potěší každého samotáře a venkovana, ale jádro je v prostém vyprávění oproštěném od všeho nadbytečného. V odhodlání člověka a zvířat nenechat zemřít ztracené ovce. Jejich majitelé se zatím hřejí doma u kamen, ale život (a smrt) se děje v horách. Nový překlad Heleny Kadečkové vrací českému čtenáři knihu, jež u nás poprvé vyšla už v roce 1938. Tenhle ledový krystal za ty roky neroztál. Stále zůstává průzračný.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.