Předvánoční novinky
Foto: archiv vydavatelství
Do adventu sice zbývá ještě pár neděl, ale proč nezačít s rozjímáním o něco dřív? Tyhle knížky nás k tomu vyloženě vybízejí.

Muž, pes a beran
Gunnar Gunnarsson: Advent; Kalich

Mráz, sněhová bouře, bílá pustina kdesi v horách na Islandu. Je advent, každý se snaží být doma, jen "svatá trojice" vytrvale kráčí za svým úkolem. Muž, pes a beran. Jdou hledat ovce, které se zatoulaly při podzimním shánění stád. Bez jejich pomoci by umrzly. Neumrznou ale oni sami?

Advent je archetypální příběh, ve kterém se málo mluví, ale o to víc se toho děje. Jsou to skutečně zásadní věci, jako když třeba hrdinové najdou podzemní sluj, zapálí v ní svíčku a mohou si dát otýpku sena, kus zmrzlého masa a kávu. Co může být důležitějšího? Gun­narsson vystavěl nepatetický příběh o smyslu nezištné oběti. Sem tam vysloví úvahu, která potěší každého samotáře a venkovana, ale jádro je v prostém vyprávění oproštěném od všeho nadbytečného. V odhodlání člověka a zvířat nenechat zemřít ztracené ovce. Jejich majitelé se zatím hřejí doma u kamen, ale život (a smrt) se děje v horách. Nový překlad Heleny Kadečkové vrací českému čtenáři knihu, jež u nás poprvé vyšla už v roce 1938. Tenhle ledový krystal za ty roky neroztál. Stále zůstává průzračný.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.