Manželé Babincovi založili rodinnou firmu Čongrády.
Foto: Matej Slávik
Stavební inženýrka a fyzioterapeut z Trnavy jednoho dne zatoužili žít v Praze. Svůj sen si splnili a před čtyřmi lety tu založili rodinnou firmu na výrobu tradičních paštik a masových lahůdek. Dnes vyrábí kolem sedmi tisíc kusů měsíčně a plánují rozšíření nabídky.

Do vinohradského podniku Monolok cafe chodí Tomáš a Zuzana Babincovi poměrně často. "Mají tu výborné lívance a omelety," pochvaluje si Tomáš. Vášeň pro dobré jídlo ostatně mladý pár motivovala k tomu, aby začal vyrábět Čongrády – tradiční domácí paštiky a další masové speciality. Na otázku, jak se z rodné Trnavy ocitli v Praze, má usměvavý mladík svéráznou odpověď: "Přijeli jsme autem, po D jedničce." A podobně přímočará jejich cesta skutečně byla.

Poznali se díky společným přátelům a od té doby jsou pořád spolu – a na nervy si prý nelezou. Možná proto, že jsou každý jiný. "Já jsem workoholik a současná práce se mi hodně promítá do soukromého života. Zuzka to umí krásně utnout. Máme dvě děti, ale já občas říkám, že máme tři. Firmě jsme obětovali spoustu času a vybudovali jsme ji od nuly, to pro mě hodně znamená," přiznává Tomáš s tím, že by občas možná mohl trochu zvolnit.

Touha objevovat

Vystudovaného fyzioterapeuta, příležitostného grafika a fotografa Tomáše uhranula gastronomie už jako malého kluka, nikdy předtím se jí ale profesionálně nevěnoval. "Ještě když jsme bydleli na Slovensku, zkoušel jsem psát amatérský blog o jídle, což tehdy ještě nikdo nedělal. Dneska jsou blogeři všichni," vypráví. Problém byl i v tom, že gastronomická scéna na Slovensku nemá tolik podporovatelů jako ta česká.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.