Poslankyně za ODS Miroslava Němcová
Foto: archiv
Před lety vlastnila Miroslava Němcová knihkupectví a čtení si užívala naplno. Vrcholová politika ji o tuto radost připravila. Jak ale říká, teď se to zase lepší.

Jaké knihy máte právě teď na nočním stolku?

Dočítám třetí díl tetralogie Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Uhranula mě od první věty, je to strhující freska poválečné Itálie. Ferrante v literatuře nabízí stejný zážitek jako Fellini ve filmu. Předtím jsem během pár nocí zhltla výbornou knihu Měj mě rád/a od Markéty Hejkalové. Děj proplete osudy lidí, jejichž život obracejí dějinné události naruby a oni se s tím vyrovnávají, jak nejlépe a nejhůře umí.

Máte nějakého zvláště oblíbeného spisovatele?

Jan Zábrana, Sándor Márai, Isaac Bashevis Singer… Zábranovy deníky Celý život čtu již dvacet let. Pro mě je to nejdůležitější kniha uplynulého čtvrtstoletí. Vše o zvrácené podstatě komunismu, o životě v mrtvém čase beznaděje po roce 1948. A v obdivu se skláním před Danou Gálovou, svrchovanou překladatelkou Máraiova díla.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.