Čtení pod stromeček
Foto: archiv nakladatelství
Knižní dárky - to je poznání i zábava. Skvělá kombinace, která celou rodinu "okrade" o mnoho hodin spánku. Ale o Vánocích se to dá přece dospat.

Včerejšek současné Evropy
Tony Judt: Poválečná Evropa. Její historie od roku 1945; Prostor

Českou stopu nalezne čtenář Poválečné Evropy už ve chvíli, kdy se britský historik Judt rozhodl takovou knihu napsat. Bylo to v prosinci 1989 po návratu z Prahy, kde "dramatici a historikové z Občanského fóra Václava Havla smetli komunistický policejní stát". Právě se rodila nová Evropa − a to byla ideální chvíle zaznamenat tu odcházející. Dlouhá desetiletí studené války se nám, kteří jsme v ní žili, zdála být bezčasím bez konce. Judt je ale charakterizuje pouze jako přechodnou etapu.

Autor svou analýzu nezahájil "nultou hodinou", tedy koncem druhé světové války, kořeny budoucích dějů vidí už ve válce první. Tehdejší porážka podle něj stála Německo míň než spojence jejich vítězství. Byla Evropa po roce 1945 skutečně tím zázračným fénixem prosperity a míru povstalým z popela? Na Východě to jistě neplatilo, lze mluvit nanejvýš o míru vězeňského dvora. Judt nezačal své monumentální dílo psát ihned po pádu Berlínské zdi, takže mohl evropskou minulost popsat až do roku 2005. A dívat se na ni v kontextu dalšího nového počátku, či alespoň dalšího nového snu po roce 1989. Tony Judt (1948−2010), jemuž nakladatelství Prostor vydalo už několik titulů, patřil k nepřehlédnutelným osobnostem moderního politického myšlení. Jeho slovo má váhu nejen kvůli téměř tisícistránkovému rozsahu jeho zásadní práce. Autor nepromýšlí naši minulost za nás. Naopak. Dává nám příležitost přemýšlet.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.