Z nadhledu je patrné, že střechu domu pokrývá extenzivní zeleň.
Foto: Tomáš Souček
Stavba na okraji Prahy může sloužit jako vzor každému, kdo se rozhoduje, má-li smysl pustit se do osídlení strmé stráně.

Dobrého architekta poznáte podle toho, jak se umí vyrovnat se složitým pozemkem. Když si chcete nějakého vybrat, sledujte, jak pracuje ve ztížených podmínkách. Alespoň tedy pro mě je to dost zásadní podmínka, která ukazuje na míru talentu. Štěpán Valouch mě o tom svém přesvědčil vlastním domem. Postavil si ho na prudkém svahu, tak prudkém, že by se na něm dalo dobře lyžovat, neboť − pro vaši představu − jeho převýšení činí 30 metrů, což je polovice petřínské rozhledny. Rostly na něm dva duby a v horních partiích byla dřevěná chatka. To území je půvabné, syrové i malebné zároveň.

Kousek od branky vede frekventovaná železniční trať a na horní hraně strmí stožár držící dráty vysokého napětí, ale zároveň vnímám nekašírovanou divokost, spoustu nespoutané zeleně, stromy, keře a popínavé rostliny bojující o místo na slunci. Vedle toho vidím různé boudy, přístřešky a kůlny: má to v sobě lhotákovskou poetiku periferie, kde se město již rozdrobuje a přechází klopotně do přírody. Vzniká z toho zvláštní napětí.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.