Nové studio Janji Prokić v Praze na Uheném trhu
Foto: Archiv Janji Prokić
Designérka se srbskými kořeny Janja Prokić patří k nejzajímavějším šperkařkám v Česku. Šperky inspirované především přírodou a ženskostí nyní prodává pod jednou střechou v novém studiu.

Prostor na pražském Uhelném trhu není jen pracovní ateliér, ale především místo pro setkávání s klienty. “Studio je taková moje bublina, kde mohu tvořit, setkávat se s klienty, kteří si objednávají šperky na míru, a lidé se sem můžou přijít podívat na všechny mé kolekce. Je to takový můj modrý budoár,“ říká designérka. V několikapokojovém bytě s tmavě modrými stěnami a stylovým nábytkem najde návštěvník všech osm kolekcí, které autorka vytvořila.

Stříbrné a pozlacené šperky propojené s netradičními materiály, jako je kůže, perly nebo hedvábí, fungují jako autorčin deník. Ať už je šperk inspirován vzpomínkami na dětství, pohádkami nebo životními událostmi, studiem šamanismu či bílé magie. Janja Prokić o své tvorbě říká, že je velmi osobní. Nejraději dělá věci na zakázku. “Dojímá mě, když si ode mě někdo nechá udělat třeba snubní prsteny a nosí je pak celý život,“ dodává.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.