Československou emigraci do Švýcarska připomene v roce 2018 výstava Druhý život. Portréty 25 osobností k ní vytvořila Iren Stehli, zachytila také Irenu Brežnou.
Foto: Irena Stehli
V roce 1968 emigrovala s rodiči do Švýcarska. Dnes v této zemi představuje Irena Brežná se svou vybroušenou němčinou osobitý spisovatelský hlas.

Známá spisovatelka, novinářka a aktivistka výrazně přispívá k různorodosti švýcarské literatury a za svou chytrou a vtipnou společenskou kritiku sklízí všeobecné uznání. Kontroverzi vyvolala však svým posledním románem. Nazvala ho Nevděčná cizinka.

Bylo vám osmnáct, když jste se jako dcera slovenských emigrantů ocitla ve Švýcarsku. Bylo těžké se začlenit do cizí společnosti?

Právě jsem v Bratislavě odmaturovala. Do německy mluvícího Švýcarska jsme se dostali náhodou, rodiče původně chtěli do Kanady. Neměla jsem na výběr, pustila jsem se do němčiny, abych důstojně přežila. Nešlo mi o integraci, ale o sebezáchranu. Najednou jsem neměla jazyk. Bylo to ponižující. Nechtěla jsem navždy zůstat poloněmá.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.