Zakladatel a umělecký ředitel Chemistry gallery Petr Hájek
Foto: HN - Lukáš Bíba
Budova Bubenská 1 nad stanicí metra Vltavská jako umělecké centrum skončila. V těchto dnech prostory opouští mladí tvůrci včetně taneční školy Yemiho A.D., oblíbeného obchodu s teniskami Footshop nebo tanečního klubu Neone. Z Bubenské se stěhuje také výrazná galerie současného umění The Chemistry Gallery. Musí ustoupit plánované rekonstrukci, která přemění prostory v kanceláře, a najít si nové místo.

Zaměření na mladé umělce, street art a graffiti The Chemistry Gallery od jejího vzniku v říjnu 2008 až dodnes odlišovalo od ostatních galerií. Před třemi týdny, ve čtvrtek 30. listopadu, proběhla poslední vernisáž v bývalé budově Elektrických podniků v Bubenské 1, kde galerie od roku 2012 působila. Výstava Vášeň představila tvorbu umělců, s nimiž galerie dlouhodobě spolupracuje.

Outsider, který (si) plní sny

Tvorbě nových autorů se nyní věnuje více galerií, The Chemistry Gallery ale byla na české scéně pionýrem. O to pozoruhodnějším, že její zakladatel a dnes i umělecký ředitel Petr Hájek s uměním žádnou předchozí zkušenost neměl.

reklama

"Nikdy jsem se o umění moc nezajímal. Do 23 let jsem hrál fotbal, studoval právo a pracoval na Úřadu vlády. Tam jsem začal přemýšlet nad tím, co bych doopravdy chtěl dělat. Rozhodoval jsem se mezi pořádáním koncertů a založením galerie, jenže koncerty už v té době pořádalo spoustu lidí. Tak vyhrála galerie. I když jsem se v tom prostředí předtím nepohyboval ani jsem nebyl žádný 'art freak', té myšlenky jsem se už nezbavil."The Chemistry Gallery

The Chemistry Gallery se za devět let svého působení stala centrem současného umění.
Foto: archiv galerie

To bylo v roce 2005 a o tři roky později vznikla galerie, která se tehdy nacházela v přízemí obytného domu na pražských Vinohradech v ulici U Kanálky. To, že ji opravdu založil, přisuzuje Hájek i souhře náhod. Svůj koncept představil kamarádovi, čerstvému absolventovi AVU Martinu Kámenovi, díky kterému se daly věci do pohybu. Kámen dělal první rok po vzniku galerie uměleckého ředitele.

Petr Hájek věděl, že se chce věnovat tvorbě převážně čerstvých absolventů vysokých uměleckých škol, první výstava v listopadu 2008 ale patřila portugalskému sochaři Joau Galraovi. "Schválně jsme chtěli začít zahraničním autorem, protože české umění se podle mne vyznačuje elitářstvím. Jsou zde skupinky, které se spolu baví a naopak, a my jsme se báli, že pokud vybereme jednoho českého autora, zařadíme se do některé z nich," vysvětluje Hájek, že vstoupit do světa umění jako outsider bylo zároveň jeho největší výhodou. Nikdy se nemusel podřizovat zajetému rozvržení ostatních galerií.

Poslání plná chemie

Specifičnost galerie netkví pouze v jejím zaměření, ale i v mezioborové spolupráci. Za devět let působení vzniklo několik jejích odnoží - obchod The Chemistry Design Store, hudební produkce The Chemistry Music a Chemistry Brothers, kde umělci vytváří kreativní obsah pro firemní večírky a světelné instalace. Chemie v názvech platí při výběru děl, jež Petr Hájek prezentuje. "Když vidím nějaký obraz, musím cítit chemii, a pokud ji cítím, tak chci s autorem díla spolupracovat a jeho díla prodávat."The Chemistry Gallery se za devět let svého působení stala centrem současného umění.

The Chemistry Gallery představuje především tvorbu mladých umělců, street art a graffiti.
Foto: archiv galerie

Díky galerii mají umělci možnost dělat to, co vystudovali a živit se výlučně uměním. Pro mnoho z nich je galerie nejvýznamnějším prodejním kanálem. Dostanou se také na mezinárodní veletrhy, na něž by se jako jednotlivci nemohli přihlásit. Petr Hájek zdůrazňuje, že prezentace českého umění v zahraničí je jeho ambicí. Proto chce galerii zachovat.

Přestože o rekonstrukci domu ví ředitel Chemistry gallery od začátku svého zdejšího působení, nový prostor zatím nemá. Rád by ovšem zůstal na Praze 7 a znovuotevřel na jaře 2018. Jako jednu z možností vidí prostory v Pražské tržnici. Pokud by magistrát hlavního města Prahy jeho žádosti o získání jedné z volných hal vyhověl, mohl by v místech, kde dnes působí galerie Trafačka a multifunkční divadelní prostor Jatka78, vznikat nový umělecký prostor.

Jedno kulturní centrum je na Prahu málo

Spousta výrazných podniků už budovu  opustila, například pop-up klub Neone nebo kreativní studio Lunchmeat zaměřené na digitální média. "Rekonstrukcí rozhodně končí jedna etapa. Například klub Neone svou unikátností přitahoval i pozornost ze zahraničí. Jako sklenička plná vody, co se rozlila, se teď všichni lidé z budovy podobně rozkutálejí. Je to škoda, protože i když máme v Praze třeba Meetfactory (mezinárodní centrum současného umění na Praze 5, pozn.), tak jedno kulturní centrum je na takovou metropoli málo," říká ředitel Lunchmeatu Jakub Pešek.

Mezi ty, kdo se nyní kvůli rekonstrukci budovy stěhují, patří kromě galerijních umělců třeba také taneční škola Yemiho A.D. Dance Academy Prague. Ta působila přímo nad The Chemistry Gallery, nový trimestr v lednu už ale začne v jiném prostoru. Do konce roku se chystá i přesun dalšího z důležitých nájemníků, Footshopu. Ten lákal nejen na velký výběr značkových tenisek, ale i na koncerty nebo třeba taneční souboje. Nově zakotví v industriálních prostorách holešovického Vnitroblocku.

Rozpouštění uměleckého centra v prostorách na Bubenské 1 mrzí i českou malířku nejmladší generace Lucii Jindrák Skřivánkovou, která zde v minulosti měla dva roky ateliér. "Bavila mě ta koncentrace spousty zajímavých lidí na jednom místě. Zároveň pro mě bylo okolí budovy zdrojem inspirace. Z metra na Vltavské, podchodů, magistrály vzniklo asi 10 obrazů. Současný prostor Chemistry gallery se otevíral mojí výstavou a teď se navíc zavírá na mé narozeniny. Takže v tom cítím nějakou provázanost. Mrzí mě, že celá budova jako umělecké centrum končí, umělci se přesunou dál od centra a umění bude víc odsunuté," říká.