Adam Langr
Foto: Matej Slávik
"Neustálé setkávání s kovovým odpadem mě přivedlo k myšlence recyklování nevyužitých zbytků a vyřazených součástek," vysvětluje umělec, který kovem vyzdobil vlastní pražský bar. Tvořit však odjíždí do Ústí nad Orlicí. "Umění pro mě není práce, ale odpočinek a kreativní vyžití," říká.

Do zvenčí nenápadného podniku OneTwoBar & Gallery vedou schody z pražské Šafaříkovy ulice. U vchodu hosty vítá originální cedule vyřezaná z kovu – a uvnitř je podobných výjevů mnohem víc. Zakladatelem podniku je spolu s DJ a baristou Martinem Dohou svérázný sochař Adam Langr. "Suroviny" pro svá díla sbírá na šrotovišti, hotová pak vystavuje nejen ve svém baru.

Do Prahy se Langr přistěhoval před třemi lety, původně však pochází z Ústí nad Orlicí. V podhůří Orlických hor si vypěstoval také zálibu v kovovém odpadu – jeho otec dodnes provozuje šrotoviště v nedaleké vesnici. "Už jako malý jsem mezi hromadami šrotu pobíhal a hrabal se v nich. Když jsem trochu vyrostl, trávil jsem tam víkendy i prázdniny na brigádě," vzpomíná mladý umělec.

Umělec Adam Langr

Po základní škole nad sochařstvím zvítězilo umělecké kovářství a Adam Langr absolvoval střední školu v Hradci Králové. Poté přechodně pracoval v kovárně a podnikal v sázení stromů. "Měl jsem pod sebou asi 30 zaměstnanců a kolem hezké prostředí, ale nebylo to ono." Podobně jako stavební firma, kterou spoluzaložil, když měl "podnikatelské období". Nakonec se přece jen vrátil k umění.

reklama

"Neustálé setkávání s kovovým odpadem mě přivedlo k myšlence recyklování nevyužitých zbytků a vyřazených součástek – když se vyhodí, teoreticky není jiná cesta než je roztavit. Mně ale přijde zajímavé používat právě ty zbytkové tvary, protože mi často něco připomínají, třeba kusy těla nebo rostlin," vysvětluje Adam Langr. Někdy je musí trochu poupravit, ale sestavování uměleckého díla si prý opravdu užívá.

Bar s kovovým nábytkem

Ačkoli ve OneTwoBaru je umělec jako doma, ateliér a dílnu má stále v rodném Ústí nad Orlicí, kde je podle něj čistší a ne tak rušivé prostředí z hlediska inspirace i soustředění. "Jakmile mám dva dny volna v baru, jedu na tu svoji rodnou hroudu. Mám tam dům, část rodiny a vracím se tam rád. Umění pro mě není práce, ale odpočinek a kreativní vyžití."

Výsledek se promítá do pražského baru, který Adam Langr s Martinem Dohou otevřeli v létě minulého roku. Téměř celý interiér – vybavení i dekorace – jsou z kovu, který prošel Langrovýma rukama. "Je to tady pro mě vážně takové domácí," usmívá se. Dvojice si vedení baru vyzkoušela už v galerii Jatka 78, kam je ke spolupráci přizval principál zdejšího divadelního souboru La Putyka Rostislav Novák.

Adam Langr

OneTwoBar je spojením baru, hudby a umění. "Nejsme ale klasická výstavní síň. Je tu sice moje stálá expozice, proměnlivé výstavy ale nejsou vůbec pravidelné." Program podniku jednou měsíčně zpestřují burlesky, stand-up show, DJs, pub kvízy, koncerty a další akce.

Autorské drinky zatím dvojice zakladatelů neplánuje – soustředí se na známé koktejly. Nabízí také méně okoukané nápoje, jako je například Havana Hot Tea, luxusní grog křížený s mojitem. Sami si vyrábějí také třtinové sirupy a drobné občerstvení pro tematické večery.

Včela s hlavou z budíku

Sochařské zakázky má Adam Langr neustále. Spolupracuje také s architekty a zabývá se alternativním kovovým interiérovým designem. "Srdcovkou" pro něj ale vždycky zůstanou plastiky zvířat. "Největší inspirací je pro mě příroda. Potom mě hodně baví sci-fi výjevy a roboti," popisuje. Pavouci, mouchy a brouci na stěnách OneTwoBaru jsou toho důkazem.

"Třeba tahle včela má hlavu z budíku motorky, křídla z nějakých pásů, tohle je svorka na kabely, tady vyřezané plechy… zkrátka různé zbytky zemědělských strojů," ukazuje na exponát před schody. Nalezený materiál upravuje pomocí sváření, broušení a řezání, nejlepší je podle něj obyčejné železo, litina a nerez. "Mám rád všechny kovy, ale surovost železa mě fascinuje."DSC 7194

V hlavě se Adamu Langrovi pomalu rýsuje projekt obrovské skulptury velikosti domu, jeho největším dílem je zatím ale dinosaurus raptor v nadživotní velikosti, jedna z prvotin, kterou si postavil před dům v Ústí. "Je to takový hlídač. Vždycky když mi vezou pizzu, říkají: Aha, to je ten barák s tou železnou zrůdou," směje se.

Umělec momentálně pracuje na několika jednodušších kouscích kovového nábytku, hlavním projektem je ale motorka pro zákazníka z rodného města, kde v minulosti vznikl šestiválcový motocykl Midalu s objemem až 2,5 litru. Vyrobila ji rodinná firma Felgrových FPOS. Model od Adama Langra poputuje na památku právě do této rodiny.

Hlavní pozornost ale směřuje především k pražskému baru, o který se Adam s Martinem starají sami - jen občas vypomohou přátelé. "Nikoho dalšího zaměstnávat nechceme. Jsme tady uklízečky, nákupčí, barmani, kuchaři, všechno. Občas je to řehole, ale vybrali jsme si ji a naplňuje nás."