Zdravotní sestra Pavla Medková
Foto: Pavel Šinagl
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Dalším laskavcem druhé série se stala dětská sestra Pavla Medková z Olomouce. Na hemato-onkologickém oddělení fakultní nemocnice pořádá rozmanité akce pro děti a je velkou oporou jejich rodinám.

Pracovat jako zdravotní sestra toužila Pavla Medková už od základní školy. Její sen se splnil a ona teď pomáhá plnit přání malých pacientů, o které se stará na hemato-onkologickém oddělení fakultní nemocnice v Olomouci. Už bezmála dvacet let. "S prací, fajn kolektivem a zdejší atmosférou jsem natolik splynula, že jsem nikdy nepřemýšlela o změně," říká přesvědčivě.

K běžné práci zdravotní sestry přidává ještě něco navíc. "Napadlo mě, že bychom společně s dětmi mohli zkusit vytvořit adventní věnce, ty prodat a koupit něco potřebného pro oddělení – tehdy jsme totiž zoufale potřebovali novou přebalovací komodu," vzpomíná na první počin.

Pavla Medková

Mezi úplně prvními kupujícími byly samotné sestřičky a lékaři z oddělení. Že se z vánočního Věncování stane oblíbená každoroční akce, která trvá až dosud, její autorka vůbec netušila. "Neuvěřitelně mě to těší. Zapojuje se obrovská spousta lidí, kterým jsem upřímně vděčná za jejich velkou pomoc," pokračuje. Věncovat chodí děti a rodiče, kteří oddělení dobře znají, jejich nejbližší příbuzní a známí, sestřičky se svými rodinami.

reklama

Do akce se zapojuje také personál nemocnice a floristé v čele s Klárou Franc Vavříkovou a Jaromírem Kokešem. "Spolupracují s námi už čtvrtým rokem a společně zažíváme floristický maraton," usmívá se Pavla Medková s tím, že Věncování by nikdy nebylo tak úspěšné, kdyby za ním nestálo tolik lidí. Do letošního ročníku se podle ní zapojilo okolo stovky dobrovolníků, věnců se prodalo přes 500.

Ve svém volném čase podnikavá zdravotní sestra organizuje i další nápadité projekty. Kromě Věncování se na nemocničním oddělení pořádají také módní přehlídky pro dětské pacienty s vizážisty, kadeřnicemi a stylisty, aby se děti cítily jako na skutečném předváděcím mole.

Pavla Medková

"Je úžasné, že ačkoli jsou to děti nemocné, dokážeme je rozesmát a zablbnout si s nimi. Některé situace, se kterými jsem konfrontována, jsou psychicky i fyzicky náročné," přiznává zdravotní sestra. Díky jejím aktivitám se však na oddělení daří vytvářet fajn atmosféru a dětem i jejich rodičům zpříjemnit dlouhodobý pobyt v nemocnici.

Pozitivní nálada na oddělení je podle Pavly Medkové nesmírně důležitá. "Mohu potvrdit, že děti i jejich rodiče velmi citlivě vnímají – zvláště v jejich těžkých životních situacích – onu hranici mezi náplní práce zdravotní sestry a životním posláním. Skutečným posláním dětské sestry je podle mě lidskost, solidarita, empatie a spoluprožívání." To dokazuje i skutečnost, že děti a jejich rodiče často po ukončení léčby pomáhají při Věncování a dalších akcích. Pomáhají tak vyvářet komunitu, kde se potkávají současní pacienti, vyléčené děti a jejich rodiny.

#laskavec - Pavla Medková

Svůj laskavý přístup a péči o děti nad rámec svých pracovních povinností Pavla Medková vnímá jako něco zcela běžného. "Takhle by se měli chovat všichni. Nebo jsem snad nějaký ufon?" ptá se zdravotní sestra, jejíž činy nezůstaly bez povšimnutí. Na titul Laskavec ji nominovala přítelkyně Vanda Šlosarčíková se slovy, že Pavla Medková je andělem mezi anděly.

Nominovat člověka, který by si za dobré skutky zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.