Lukáš Sedláček, ředitel a zakladatel společnosti European Leadership & Academic Institute
Foto: Lukáš Bíba
Zeptali jsme se pěti úspěšných manažerek a manažerů, zda vůbec se svým pracovním vytížením mají čas na vánoční svátky. Mohou si dovolit několikadenní klid, nebo si s sebou berou práci i ke štědrovečernímu stolu?

Pokud máte dojem, že i o Vánocích musíte pracovat, inspirujte se odpověďmi českých manažerů, ředitelek a investorů, které jsme oslovili. Ve vánoční anketě nám většinou odpovídali, že ke svátkům práce nepatří. Mají ale vůbec čas na přípravu vánoční atmosféry? Zeptali jsme se na tři otázky:

1. Odpojíte se přes svátky od internetu a práce?

2. Máte čas na nákup vánočních dárků, nebo jej přenecháváte někomu jinému?

3. Jaký byl nejkrásnější dárek, který jste kdy k Vánocům dostal/a?

reklama

Lukáš Sedláček, ředitel, ELAI

1. Odpojím se zcela, jedeme s ženou do Finska do chaty u jezera u Tampere, kde budeme bez přístupu na internet. Pro mě naprostý odpočinek vyžaduje být offline.

2. Oba dva jsme s ženou značně vytíženi, já vedu firmu, ona start-up, tak jsme si vyhradili pouze jednu hodinu na nákupy v obchodním centru, během které jsme koupili dle přesného plánu všechny dárky. Takto nakoupit se mi jeví efektivnější než na internetu, protože pak musí člověk buď jezdit někam pro výdej, nebo čekat na dovážku. Čas to v konečném důsledku zas moc neušetří, obzvlášť když kupujete mnoho dárků.

3. Nejvíc jsem si dárků užíval v dětství – největší radost jsem měl z postaviček z Hvězdných válek nebo z prvního počítače.

Renata Mrázová, globální ředitelka Nationale Nederlanden Group

Renata Mrázová, globální ředitelka Nationale Nederlander Group

1. Vánoce jsou pro mě velmi speciálním obdobím. V posledních letech si beru tři týdny dovolené a s rodinou a dětmi si toto období pohody, rodinného času, bilancování a plánů na další rok velmi užíváme. Je to období klidu, takže se snažím pracovat minimálně a také se snažím být offline. Nemám ale ráda extrémy, tak nemohu říct, že bych se odpojila úplně. Internet je pro mě zdrojem pravidelných informací, čili i o Vánocích a během svátků s online pracuji, ale velmi omezeně.

2. Nakupování dárků – a to nejen na Vánoce – miluji. Tak jak jsem jako dítě dárky ráda dostávala, o to více je ráda v dospělosti dávám. Baví mě dopředu přemýšlet nad tím, co každému z mých blízkých udělá radost, ale také velmi ráda v průběhu roku vybírám dárky, které mě zaujmou, a přemýšlím, komu by udělaly radost. Speciální kategorií dárků jsou u mě knihy a bytové doplňky, které myslím udělají radost vždy všem. Velmi ráda také píši ručně psaná vánoční přání, která v současné době internetu, sociálních médií atd. mým přátelům a rodině vždy udělají velkou radost. Na internetu nakupuji sporadicky, baví mě chodit po obchodech a nakupovat pomocí všech smyslů.

3. Veškeré dárky, které jsem si moc přála v dětství a pak jsem je objevila pod vánočním stromečkem, byly pro mě ty nejkrásnější. Když si člověk něco moc přeje a pak se mu přání splní, je to vždy kouzelný moment. Věřím ale, že nejkrásnějším dárkem, který si můžeme vždy dát, je to, že se v klidu a v pohodě setkáme se všemi přáteli, známými, rodinou a strávíme společně pohodový čas.

Petra Hrušková, šéfka náboru Google pro region EMEA

Petra Hrušková, šéfka náboru Google pro region EMEA

1. Od práce se odpojím zcela určitě. O svátcích a o víkendu nikdy nepracuji. Už jsem přišla na to, že nedostatek odpočinku se dlouhodobě nevyplácí. Internet, to je něco jiného. Je pro mě zdrojem informací, zábavy a kontaktu s přáteli. Používám ho k vlastnímu rozvoji a vzdělávání, na což je právě nejvíc času v době volna. Život bez internetu si dokážu jen těžko představit.

2. Dárky nakupuji na poslední chvíli a spontánně z různých zdrojů. To v minulých letech bývalo nebezpečné, pár dárků dorazilo až po Vánocích. Letos se zdá, že obchodníci a dopravci mají situaci víc pod kontrolou. Což je super, protože z přeplněných nákupních center mě obcházejí mrákoty.

3. Miluji Vánoce a s rodinou je trávíme tradičně. Stromeček, svíčky a pohádky. Dárky mě samozřejmě vždycky potěší, ale přiznám se, že si za chvilku nepamatuju, co to vlastně bylo. Co přetrvá, je ta velká radost z toho, že jsme všichni spolu, zdraví a spokojení se svými životy. Proto to s dárky v posledních letech nebereme až tak vážně.

Jan Zadák, investor do start-upů, bývalý globální viceprezident Hewlett-Packard

Jan Zadák, investor do startupů a bývalý globální viceprezident Hewlett - Packard

1. S výjimkou 24. prosince budu o svátcích ráno a dopoledne pracovat.

2. Já obecně velmi nerad nakupuji – je to pro mě neoblíbená činnost a považuji to za ztrátu času. Vánoční dárky u nás téměř všechny obstarává manželka a já kupuji viceméně jen dárky pro ni. Někdy nakupuji on-line a někdy v kamenném obchodě.

3. Téměř 20 let jsem neustále cestoval po celém světě, takže nejkrásnější dárek je pro mne vždy to, že se sejdeme jako rodina a jsme spolu.

Petr Pištělák, Managing Partner, Profit Booster

Petr Pištělák, Managing Partner, Profit Booster

1. V průběhu Vánoc se neodpojuji, naopak. Vánoce jsou zajímavé tím, že se můžete spojit, i přes internet, s lidmi, kteří jsou jinak naprosto nedostupní. Informační dálnice jsou v této sváteční době zcela volné.

2. Nejdůležitějším člověkem, pro koho vybírám dárky, je moje drahá žena. Je to složitější o to, že nechce hmotné dárky. Začal jsem být úspěšnější ve chvíli, kdy jsem se přestal zaměřovat na to, co bych jí já chtěl dát, a zaměřuji se na to, co ona by chtěla dostat. To se samozřejmě nedá nikomu svěřit.

3. Na nejkrásnější si nevzpomenu, ale věděl bych o tom, který mi přinesl nejsilnější zážitky. Byl to můj první kurz přežití, který jsem dostal od své ženy. Od té doby jsem už absolvoval šest úrovní a pořád je to síla.