Adam ve staré hebrejštině znamená člověk. Přesněji – člověk spjatý s půdou. Eva zase vznikla z hebrejského chawwá – tedy živá, matka života.
Foto: Luděk Bárta
Obsažná encyklopedie jmen, jež vznikla v ateliéru známého výtvarníka Luďka Bárty, je hravá, chytrá a jak jinak - plná příběhů, komiksů a vtipů.

Štědrý den je už za dveřmi a svátek má… Jasně, všichni víme a upřímně litujeme ty, kteří ten den mají slavit dvakrát, což určitě nezvládnou, a tak jsou vlastně o jednu oslavu okradeni. Jestlipak ale víte, že Adam ve staré hebrejštině skutečně znamená člověk? Přesněji − člověk spjatý s půdou. Eva zase vznikla z hebrejského chawwá − tedy živá, matka života.

A když už jsme na konci prosince: Štěpán k nám 26. 12. "dorazí" zase z Řecka, coby Stephanos tam totiž platil za vítěze vavřínem ověnčeného. Žaneta (27. 12.) je po francouzsku "malá Jana" a po hebrejsku je také blízká Jóchanánovi, což znamená "Bůh je milostivý". Boha miluje samozřejmě i Bohumila (28. 12.), ale co poslední den v roce podniká Silvestr? "Podle toho, že les je latinsky silva a lesní se řekne silvestris, by Silvestr měl být vlastně lesní muž nebo muž z lesa," píše Luděk Bárta a jako přání do nového roku přidává portrét Silvestra na liáně. Na otázku, zda by tenhle spanilý Tarzan dokázal přeprat gorilu, odpovědět ale nedovede.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.