Přestože Miřenka Čechová ctí minimalismus, v téhle dámě se spojuje hned několik dovedností: tančí, režíruje, hraje (i pantomimu), píše knihy.
Foto: Lukáš Bíba

Nejlépe se cítím v pánském oblečení, nejsem na volánky ani na sukýnky. Základ je pro mě krásná bílá košile. Říkám, že mám ráda holky, které jsou se mnou v klubu bílých košil," směje se Miřenka Čechová. Nenosí šperky, nemá tetování ani piercing. "Jsem oproštěná od všeho. V jednoduchosti je pro mě rafinovanost. Asi i proto, že na jevišti ráda pracuji s transformací. Zajímá mě to uvnitř, vnější detaily jsou příliš určující."

Stejně jako dlouhé vlasy u žen. "Jsou symbolem ženskosti, je v nich síla. Já už jsem ale velká holka a nepotřebuji využívat tyto primární ženské zbraně. Sebevědomí a sebeurčení toho, kdo jsem, je ve mně i tak. Nechala jsem se proto ostříhat nakrátko. Takhle je to pro mě mnohem přitažlivější. Cítím v tom lehkost, nezatíženost, otevřenost k proměně. Věci, které jsou pro mě sexy, rozhodně nemají se stylizací do povrchní sexuality nic společného. Romantizující pohled na ženu, že musí být svůdná pro muže, nemám ráda."

reklama

Doma nosí co nejméně ošacení, minimálně "obléká" i svůj byt. "Pracuji hodně s myšlenkami, potřebuji mít kolem sebe prázdno. Nemáme téměř žádný nábytek, jen dobrou podlahu, kde se všechno odehrává: na ní čteme, odpočíváme, cvičíme, někdy i jíme."

Jako tvůrčí bytosti nechtějí být s manželem zahlceni materiálnem. "Už to, co se děje v mé hlavě, je barevný, nepřeberný sklad − zážitků, myšlenek, zkušeností. Potřebuji to třídit a mít prostor na objevování nových podnětů. Zbavování se věcí je přirozená selekce, kdy zůstane to podstatné. I ve vás. Vždyť jen zahlcujeme planetu nepotřebným balastem. Tu energii bychom měli věnovat lidem nebo sobě." Jakmile k nějakému předmětu příliš přilneme, jsme podle Miřenky Čechové v minulosti, která nás spoutává. Neupíná se však ani k budoucnosti. "Občas slýchám hlášky typu 'jednou budu žít skvělý život' od lidí, kteří si ani neuvědomují, že už ho žijí. Mě zajímá, co můžu a chci právě teď, a hlavně, co pro to dělám."

Když už sáhne po nějaké věci, má ráda ty s pamětí, jež jsou po někom, od někoho, nebo si někdy koupí hezký kousek oblečení od konkrétního návrháře či švadleny."

Bez čeho se v posledních dnech neobejdu

jarvis_5a3bb9f4498e089656a0fd8e.jpeg
Foto: Lukáš Bíba

Rtěnka: Mám slabost pro Chanel rtěnky v různých odstínech červené. Výhradně mi je kupuje můj muž. To je jediná ženská věc, na které ulítávám. Červený diář: Bez něho bych byla úplně ztracená, plánuji minimálně rok dopředu. Čmárám si do něj i nápady. Zápisník: Je s obrázkem Wonder Woman. Příští rok vydávám v nakladatelství wo-men knihu Miss Amerika, která je o imigrantce v New Yorku, jejímž ideálem je právě Wonder Woman. Krytka: Na diktafon, do něhož nahrávám rozhovory do knihy nebo pro představení. Jungova Červená kniha: Kdybych byla věřící, nosila bych Bibli, ale protože mě bohužel k tomu nikdo nikdy nevedl, vytvořila jsem si svou vlastní filozofickou religiozitu a tou je tato kniha.