Já (ne)děkuji!
Foto: Shutterstock

Bylo to jako zlé déjà vu. Seděl jsem v Potrefené huse, jedl a pil. Pokaždé když mi číšnice přinesla jídlo a pití a já jí za to několikrát poděkoval, odpověděla mi významně: "Já děkuji!" Nemám samozřejmě nic proti slušnosti ani v restauraci netoužím po pověstné francouzské aroganci. Přehnaná, až vlezlá úslužnost vám ale zkazí i sebelepší jídlo úplně stejně jako neslušnost. Slyšet od obsluhy několikrát během jednoho jídla "já děkuji" je podobné jako schytat za jediný den několik e-mailů nebo esemesek končících hezkým českým "mějte hezký den".

Kdysi podobně děkoval i mladý český číšník v restauraci Chez Marcel, známé jinak spíš francouzskou nonšalancí než arogancí. Ten své "Já děkuji, pane!" dokonce používal s takovým zápalem, až jsem ho vážně podezíral, že si ze mě normálně utahuje. Dotyčný naštěstí z restaurace zmizel dřív, než jsme si to stačili vyjasnit. Úplně stejnou větu jsem ale nedávno znovu zaslechl i v michelinském Alcronu, tady pro změnu od jinak ochotné a pozorné číšnice. Problém v Alcronu samozřejmě je, že se tu běžná hostina skládá z mnoha malých chodů, takže strašidelné "já děkuji" slyšíte tolikrát, že vám to může u stolu vážně rozložit vnitřní integritu.

reklama

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.