Novinář Eugen Korda.
Foto: Gabriel Kuchta
"Rozpad Československa i dnes pokládám za zbytečnou katastrofu," vypráví novinář Eugen Korda. Ikona antimečiarovské žurnalistiky podle očekávání necítí sebemenší hrdost nad tím, že se jeho krajan Andrej Babiš stal českým premiérem. Diví se třeba, jak mu mohly české úřady schválit nákup několika novin a zároveň i nejposlouchanějšího rádia.

Prvního ledna 1993 se tisíce Slováků shromáždily v centru Bratislavy, aby oslavily první den samostatného státu.

"Někteří mi nadávali a plivali na mě. Nebylo to nijak zvlášť agresivní, ale přišlo mi to hodně líto. Rozpad Československa i dnes pokládám za zbytečnou katastrofu," vypráví novinář Eugen Korda.

Ten den natáčel pro Fera Feniče í záběry do dokumentu o rozpadu federace. Zároveň šlo po letech také o první Kordův den bez stálého zaměstnání.

Skončil jeho pracovní poměr ve federální televizi, kam přešel v průběhu roku poté, co byl kvůli svým kritickým příspěvkům na adresu slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a profederativní postoje vyhozen z bratislavského studia.

reklama

Nejlepší novinářské roky ale Kordu teprve čekaly.

Začal pracovat jako slovenský zpravodaj televize Nova a podobně populárním jako v Česku se stal také ve své vlasti.

I tam měl první soukromý český kanál totiž velkou sledovanost a Korda dostal na rozdíl od svých kolegů ve slovenských médiích v odhalování politických kauz mečiarismu volné ruce.

"V Praze jsem studoval FAMU, ale nikdy jsem tam nechtěl žít. Mám rád město, kde večer z hospody trefím domů, a v Praze jsem někdy bloudil," směje se 68letý reportér v kavárně bratislavského filmového klubu.

Lidé měli strach

Únos syna prezidenta Michala Kováče a vražda jednoho ze svědků, expolicisty Róberta Remiáše, z níž mnozí viní lidi kolem Mečiara. Popravy mezi mafiány napojenými na tajnou službu. Nejasný původ peněz, z nichž premiér koupil svou vilu. Díky Kordovým reportážím se Češi a Slováci mohli takřka v přímém přenosu seznamovat s gangsterskými metodami vládnutí na Slovensku poloviny 90. let.

"Lidé tu měli strach. Každou chvíli někomu vybouchlo auto, někoho zastřelili nebo aspoň zbili," vypráví Korda. Když jednou ráno našel před domem svůj opel rozmlácený a poté mu anonymové vyhrožovali zabitím malého syna, přestěhoval svou rodinu na dva roky do Prahy. Sám ale zůstal na horké slovenské půdě.

Novinářem byl i jeho otec, také Eugen, který pracoval v Londýně pro BBC a po roce 1945 v Praze jako korespondent slovenských demokratických novin Čas. Po roce 1948 skončil na deset let v komunistickém vězení a vrátil se domů, až když bylo jeho synovi 12 let.

"Mám doma otcovu fotku s prezidentem Benešem i Churchillem," říká Korda. Jeho dospělý syn dnes žije v Praze.

Po nástupu nového premiéra Mikuláše Dzurindy v roce 1998 přestali mít šéfové z Novy o politiku větší zájem a chtěli po svém zpravodaji spíš lehčí, až bulvárnější témata. Přijal tedy nabídku ze Slovenské televize, ale v roce 2007 odtamtud podle svých slov odešel proto, že vedení se nelíbilo, jak referoval o kauze Hedvigy Malinové. Tato dívka ohlásila na policii, že ji zmlátili dva muži za to, že mluvila maďarsky. Za vyšetřovatele, kteří případ smetli ze stolu jako dívkou vymyšlený, se postavila vláda Roberta Fica.

Pak Korda pracoval ve videosekci deníku SME. Noviny opustil poté, co dostal nabídku kandidovat do parlamentu za stranu Obyčajní ľudia, ale po několika měsících po neshodách s vedením partaje stejně jako někteří další kandidáti odešel. Nyní natáčí videa pro časopis .týždeň.

Svobody ubývá

Eugen Korda jezdí jako reportér často do Česka. "Před čtyřmi pěti lety na tom byli Slováci i Češi se svobodou médií docela dobře, ale postupně se to na obou stranách zhoršuje," podotýká. Slovenské tituly nicméně podle něj dřív zachytily nástup internetu, své příspěvky včas zpoplatnily a hodně slovenských čtenářů si za články už zvyklo dávat peníze.

Ikona antimečiarovské žurnalistiky podle očekávání necítí sebemenší hrdost nad tím, že se jeho krajan Andrej Babiš stal českým premiérem. Diví se třeba, jak mu mohly české úřady schválit nákup několika novin a zároveň i nejposlouchanějšího rádia.

Vůdčí postava převratu na Slovensku z roku 1989 Fedor Gál nedávno připomněl, že Slováci zvolili Mečiara třikrát, než prozřeli.

"Tak dlouhou dobu s Babišem vám nepřeju. Mečiar je větší hulvát, jsem přesvědčen, že měl na svědomí únos a pravděpodobně i vraždu, což Babiš zatím nemá. Ale je to škodná, nebezpečný člověk. On i Mečiar byli komunisté a oba byli zapletení s StB," prohlašuje.

Pak se usměje: "Vždycky jsem si myslel, že Češi jsou racionálnější než Slováci, ale po posledních volbách se zdá, že to tak nebude. Teď se jen modlím, aby ty prezidentské znovu nevyhrál Zeman. Když tam bude dobrý prezident, bude mít Babiš problém."