Jiří Stárek, ředitel ZUŠ Hostivař
Foto: Jan Tichý
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Lednovým laskavcem se stal ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek. Založil uměleckou a kulturní akademii pro seniory.

Nikdy není pozdě se seberealizovat, pustit se do nových zálib a ještě více si užívat života. Přesně tak se na svět dívá ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek, který vymyslel způsob, jak ukázat seniorům, že být kreativní lze v každém věku. Založil pro ně Akademii umění a kultury, kde se mohou učit hrát na hudební nástroje, zkusit si rytmická cvičení, kurz malování či třeba divadelní skupinu. Stárek nyní za svoje aktivity získal ocenění Laskavec. 

"Děti k nám do umělecké školy chodí až odpoledne. Dopoledne mohou využít senioři," usmívá se muž v elegantním obleku. Babičky a dědečkové do umělecké školy denně doprovázejí svá vnoučata a vzpomínají při tom na dobu, kdy se sami učili hrát na hudební nástroj, tančit nebo zpívat. Ve Stárkově akademii si to mohou zopakovat.

reklama

"Celý projekt jsem vymýšlel asi rok a půl. Díky podpoře městské části Praha 15 a hlavního města se navíc povedlo získat peníze, aby se senioři mohli kulturně vzdělávat zadarmo. Chtít po nich peníze by nebylo důstojné a projekt by pak neměl žádný vtip," vysvětluje.

Akademie umění a kultury odstartovala na ZUŠ Hostivař, úspěšně se ale rozšířila na dalších 17 uměleckých škol v Praze a odtud ještě dál do Písku, Plzně a dalších měst. Jejím patronem byla herečka Květa Fialová i kardinál Miloslav Vlk, dnes je jím astrofyzik Jiří Grygar.

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé

Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.