Nikdy není pozdě se seberealizovat, pustit se do nových zálib a ještě více si užívat života. Přesně tak se na svět dívá ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek, který vymyslel způsob, jak ukázat seniorům, že být kreativní lze v každém věku. Založil pro ně Akademii umění a kultury, kde se mohou učit hrát na hudební nástroje, zkusit si rytmická cvičení, kurz malování či třeba divadelní skupinu. Stárek nyní za svoje aktivity získal ocenění Laskavec. 

"Děti k nám do umělecké školy chodí až odpoledne. Dopoledne mohou využít senioři," usmívá se muž v elegantním obleku. Babičky a dědečkové do umělecké školy denně doprovázejí svá vnoučata a vzpomínají při tom na dobu, kdy se sami učili hrát na hudební nástroj, tančit nebo zpívat. Ve Stárkově akademii si to mohou zopakovat.

"Celý projekt jsem vymýšlel asi rok a půl. Díky podpoře městské části Praha 15 a hlavního města se navíc povedlo získat peníze, aby se senioři mohli kulturně vzdělávat zadarmo. Chtít po nich peníze by nebylo důstojné a projekt by pak neměl žádný vtip," vysvětluje.

Akademie umění a kultury odstartovala na ZUŠ Hostivař, úspěšně se ale rozšířila na dalších 17 uměleckých škol v Praze a odtud ještě dál do Písku, Plzně a dalších měst. Jejím patronem byla herečka Květa Fialová i kardinál Miloslav Vlk, dnes je jím astrofyzik Jiří Grygar.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se